آشنایی با الیاف دوجزیی

آشنایی با الیاف دوجزیی

آشنایی با الیاف دوجزیی

Untitled-11

الیاف دوجزیی یا الیاف غیر همانند Heterofil Fibers فیلامنتهایی هستند که از دو نوع پلیمر متفاوت تولید می شوند و دارای اشکال هندسی مختلفی هستند . سه شکل هندسی این الیاف عبارتند از :
کنار هم، غلاف – مغزی به صورت متحدالمرکز و مختلف المرکز، چند مغزی یا بشکل جزایر در دریا.
اگرچه دوز پلیمری در ظاهر با یکدیگر متفاوتند ولی ماهیت شیمیایی آنها با یکدیگر تفاوتی ندارد. تنها پارامترهای فیزیکی دوجز پلیمری مانند وزن مولکولی با یکدیگر متفاوت است. معمولا وجود چسبندگی خوب بین دو جز پلیمری مطلوب است ، ولی همواره مد نظر نیست. پلی الفینها با پلی استرها یا پلی آمیدها سازگار نیستند و از این خاصیت در تشکیل الیاف میکرو استفاده میشود، در تولید این الیاف ظریف از اشکال موسوم به <بخش های قابل تکه تکه شدن> Splittable pie استفاده میشود.

bicoschema2

الیاف دو جزیی کنارهم

image002

الیاف دوجزیی کنار هم برای تولید نخ های خود فر یا خود پیچ خور یا خود بخود حجیم شونده Self Bulking استفاده میشود. دونوع پلیمر پلی اتیلن ترفتالات با وزن مولکولی متفاوت بصورت یک لیف نا همانند کنار هم ریسیده می شوند که پس از انجام کششو در طی استراحت ، لیف خود فر بوجود می آید ؛ چرا که ضریب شکست مضاعف دو جز با یکدیگر متفاوت است. پس از استراحت ، در نخ پیچ و تاب ایجاد میشود که علت آن دقیقا همان دلایلی است که یک نوار تشکیل شده از دو فلز با ضرایب انبساطی متفاوت پیج و تاب می خورد ودر نتیجه در آن فر و موج مارپیچی حاصل می گردد . همچنبن می توان پلی اتیلن ترفتالات را به همراه کو پلی استر آن که حاوی یک عامل شاخه دار است ، به شکل الیاف کنار هم ریسید و نخ خودفر تولید نمود.

الیاف دو جزیی غلاف – مغزی

excentrisch-mantel-kern

شکل غلاف – مغزی بسیار مناسب است ، به جهت آنکه می توان از پلیمرهای بسیار مختلفی بعنوان غلاف بروی مغزی پلی استر استفاده نمود و بدین ترتیب با حفظ خواص لیفی و نساجی پلی اتیلن ترفتالات ، مجموعه ایی از خواص سطحی اصلاح شده را بدست آورد. در یکی از حق امتیازهای اولیه اراه شده توط Shima و همکارانش ، با استفاده از شکل غلاف – مغزی مختلف المرکز فر و موج مارپیچی در نخ ایجاد گردید. اخیرا چانگ و همکارانش در حق امتیاز دیگری شرح داده اند که چگونه استفاده از الیاف دوجزیی کنار هم و یا غلاف – مغزی مختلف المرکز ، از الیاف پلی تری متیلن ترفتالات که یک جز آن مخلوط پلی تری متیلن ترفتالات با مقادیر اندکی پلی استایرن بود ( مخلوط کردن در حالت مذاب صورت گرفته است)، نخ خود فر تولید گردید.
یکی از الیاف دوجزیی پر مصرف ، لیفی است که مغزی آنرا پلی اتیلن ترفتالات معمولی و غلاف آنرا پلیمری با نقطه نرم شوندگی پایین تشکیل میدهند. هنگامی که چنین لیفی بصورت تصادفی در ساختار یک منسوج بی بافت قرار گیرد و سپس تا دمایی بالاتر از نقطه نرم شوندگی پلیمر غلاف و کمتر از دمای پلیمر مغزی گرم شود ، الیاف در نقلط مماس با یکدیگر ، بهم می چسبند . این حرارت دهی می تواند با غلتک های کالندر گرم و یا به شکل ساده تر در یک آون هوای داغ فشرده انجام گیرد . محصول بدست آمده یک منسوج بی بافت پایدار است. یک محصول جدید ، منسوج بی بافت یکبار مصرف زیست تخریب پذیر است که از طریق پیوند زنی حرارتی و با استفاده از الیاف دوجزیی با مغزی پلی لاکتید و غلافی شامل پلیمری با نقطه ذوب پایین مانند پلی اتیلن تولید می شود .

الیاف تو خالی

Hollow Fiber
Hollow Fiber

نوع دیگر الیاف نا همانند غلاف – مغزی، الیاف تو خالی می باشد که مغز آن هواست. معمولا این الیاف به شکل الیاف بریده مجعد تولید می شوند و برای تولید آنها از پک ریسندگی اصلاح شده الیاف بریده استفاده می شود . با پیشرفت هایی که در زمینه ریسندگی ذوب ریسی صورت گرفته ، اشکال هندسی پیچیده تری برای منافذ آن طراحی و عرضه شده است . در یک حق امتیاز چگونگی تولید لیف بریده پلی استر با سطح مقطع دایروی با چند مغزی شرح داده شده است که در آن شش مغزی توخالی بیرونی حول یک مغزی مرکزی قرار گرفته اند . الیاف تو خالی فیلامنتی کاربردهای خاصی مانند مصارف پزشکی دارند ، ولی بزرگترین بازار مصرف الیاف بریده توخالی ،مواد لیفی پرکننده برای بالشها، لحاف، لایی پر مانند و مرغوب البسه و نیز البسه رویی گرم است. اگر الیاف سبکتر و حجیم تر باشند ، کیفیت کالای نهایی بهتر است.
عایق سازی حرارتی یک خاصیت بسیار مطلوب است . الیاف پلی استر تو خالی برای استفاده در چنین مصارفی بسیار مناسب هستند : حبس هوا در وغزیهای تو خالی به میزان قابل ملاحظه ایی خواص عایق سازی آنها را افزایش می دهد و هرچه مغزیهای تو خالی هوا بیشتر باشند ، اینخاصیت نیز افزایش خواهد یافت . اغلب ،الیاف را توسط جعبه تراکمی موجدار می نمایند ؛ ولی ممکن است الیاف دو جزیی تو خالی تولید شود و سپس در طی عملیات کشش فر و موج مارپیچی در آن بوجود آید . در اغلب موارد بر روی الیاف پر کن ، یک تکمیل دایمی با پلی سیلوکزان انجام می دهند ( که یک ماده لیز کننده است) و سطح الیاف را صاف و لغزنده می نمایند ؛ بنحوی که الیاف بتوانند براحتی بر روی یکدیگر سر بخورند و از تجمع و خوشه ای شدن آنها جلوگیری شود. در برخی مصارف ، مانند آستر لایی پارچه ایی ، می توان با قراردادن یک لیف دوجزیی با قابلیت اتصال حرارتی ، لیف پر کن توخالی را تقویت نمود .

ریسندگی الیاف ناهمانند

Untitled-1

برای تولید فیلامنت دو جزیی ، از دو جریان مذاب جداگانه استفاده می شود ؛ بنحوی که شکل دو جزیی مورد نظر حاصل گردد . برای انجام این عمل ، روش های متفاوتی بصورت حق امتیاز ارایه شده است که در اکثر آنها از ابزارهای متفاوتی جهت تقسیم جریان اتفاده نموده اند که در ادامه به کمک این ابزارها یک جریان به جریان های کوچکتر متعددی تبدیل می شود .
برای ریسندگی تمام الیاف ناهمانند نیار به دو منبع جداگانه پلیمر است و معمولا دو اکسترودر کنار هم جریانهای مذاب جداگانه ایی را به بسته ریسندگی الیاف دو جزیی منتقل می نمایند . این دو جریان مذاب بطور جداگانه و در سرعت های مناسب پمپ و فیلتر می شوند تا شکل نهایی مورد نظر حاصل گردد . در این فرآیند تولید ، باید تفاوتهایی در ویسکوزیته مذاب و چگالی بویژه برای تولید الیاف دوجزیی کنار هم ، وجود داشته باشد و یا اینکه فیلامنتهای خارج شده از ریسنده از لحاظ هیدرودینامیکی پایدار نباشند و مذاب پلیمر پس از خروج از ریسنده خمیده یا پیچانده شود . در طی سی سال گذشته تلاش های بسیاری جهت تکمیل این فرآیندها صورت گرفته است و در حال حاضر الیاف نا همانند کاربردهای بسیاری دارند و فرآیند تولید آنها نیز نسبتا ارزانتر شده است.

منابع و اطلاعات بیشتر

BICOMPONENT FIBERS 1

Bicomponent fibres 2

Advanced Fiber Spinning Technology, 1st Edition
Author : T Nakajima

Splitting of Islands-in-the-Sea Fibers (PA6/COPET) During Hydroentangling of Nonwovens

Multicomponent Fiber Extrusion Technology Applied to Precursors

درباره نویسنده

مدیر

وبسایت Textile DB با هدف ارتقا صنعت نساجی وارد عرصه شده است و با بخش های علمی ٬ صنعتی و بازرگانی سعی دارد با فراهم آوردن امکانات لازم شرایط بهتری را برای قشر های مختلف از جمله دانشجویان ٬ اساتید و صنعت گران و فعالین اقتصادی بوجود آورد.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by wp-copyrightpro.com