آشنایی با الیاف میکرو

آشنایی با الیاف میکرو

آشنایی با الیاف میکرو

نمره هر فیلامنت الیاف میکرو کمتر از یک دنیر است ؛ در حالیکه این مقدار برای یک فیلامنت نخ معمولی پلی استر حدود ۳-۵ است. الیاف میکرو بسیار ضعیفتر از موی انسان و خیلی ظریفر از ظیفترین لیف ابریشم است . با مره های مختلف ، قطر آنها معمولا کمتر از ۱۰ میکرون است. نمره هر فیلامنت یک نمونه الیاف میکرو پلی استر حدود ۰/۵ دنیر است. وجود چنین الیاف بسیار ظریف در نخ ، خواص نساحی عالی به آن میبخشد . این الیاف بسیار انعطاف پذیرند ، زیر دست نرمی به کالا میبخشند و قابلیت ویزش پارچه تولید شده از آنها عالی است . در یک پارچه حاوی الیاف میکرو ، تراکم بسیار بالای الیاف در واحد سطح، موجب می شود که پارچه دارای خاصیت ذاتی ضد باد و ضد آب گردد. تنها روزنه های بسیار کوچکی برای عبور هوا وجود دارد و بدلیل اثرات کشش سطحی ، پارچه از آبگریزی بالایی بخوردار است و امکان نفوذ آب به درزهای پارچه وجود ندارد . اما بخار آب ناشی از عرق بدن میتواند براحتی از پارچه عبور نماید و از اینرو پارچه های مذکور از راحتی پوشش برخوردارند.
خواص مطلوب این پارچه ها باعث شده که استفاده از آنها در البسه زنانه ، لباس ورزشی، لباس کار و البسه رویی بسیار ایده آل باشد . بدلیل آنکه اندازه ابعاد فیلامنتها همانند طول موج تابش مادون قرمز است ، لذا این پارچه ها از خاصیت عایق سازی حرارتی ( تابشی ) برخوردارند.
یک نخ فیلامنتی پلی استر که نمره هر فیلامنت آن ۰/۵ دنیر است قطری حدود ۷ میکرون دارد که دقیقا برابر با مقدار میانی طول موج محدوده مادون قرمز (۲-۲۰ میکرون) است. ازینرو الیاف میکرو بخوبی تابش را پخش خواهند کرد و کاهش حرارت بدن از طریق تابش به حداقل می رسد. الیاف میکرو زیبایی و ظاهر بسیار خوبی به پارچه می بخشند . بنظر می رسد با توجه به اندازه کوچک هر فیلامنت پارچه های رنگی تهیه شده از از این الیاف دارای رنگهای بسیار یک دست و درخشان باشند. یکی از معایب این پارچه ها این است که در اثر عدم دقت درحین اطو کردن آسیب خواهند دید . ظرفیت حرارتی فیلامنت های ریز بسیار کم است و از اینرو براحتی می توان آنها را بیش از حد گرم نمود. همچنین پارچه های تولید شده از الیاف میکرو به آسانی آسیب فزیکی میبینند و ازینرو باید در جابجایی آنها دقت زیادی نمود.

ذوب ریسی الیاف میکرو

اولین الیاف میکرو تجاری در دهه ۱۹۸۰ در ژاپن تولید گردیدند ، محصول یک لیف دوجزیی بود که فیبریل های پلی استر به شکل جزیره در دریا در پلیمر ماتریس قرار داشتند . در ادامه این لیف تحت فرآیند کشش قرار گرفت و سپس به پارچه تبدیل شد و در نهایت پس از کل کردن پلیمر ماتریس در حلال ، فیبریلهای بسیار کوچک پلی استر باقی ماند. این پارچه ها بعنوان چرم و جیر مصنوعی و تحت نام تجاری Ultrasuede به بازار عرضه گردیدند. فیبریل های پلی استر بسیار ظریف بودند و قطری کمتر از یک میکرون داشتند . فرآیند تولید آنها نسبتا گران بود ولی محصول نهایی موفقیت تجاری خوبی کسب نمود. در دهه ۱۹۶۰ محققان در شرکت ICI تحقیقات زیادی در مورد مخلوط کردن پلی اتیلن ترفتالات در حالت مذاب در ماتریس نایلون ۶۶ انجام دادند . ساختار لیف بصورت جزایر در دریا بود و حل کردن نایلون در اسید فرمیک ۹۰% ، فیبریل های کوتاه و بسیار ظریف پلی اتیلن ترفتالات تولید گردیدند.
حق امتیازهای متعددی که اکثر آنها در مورد ابزارهای بکارگرفته شده در ذوب ریسی الیاف دوجزیی با شکل جزایر در دریاست منتشر گردیده است . معمولا این فرآیند ریسندگی با مجموعه چندتایی از صفحات تقسیم کننده جریان انجام میگیرد که پس از دریافت جریان پلیمری اولیه کنار هم ( مانند ریسنده الیاف نا همانند) آنها را به چند بخش تقسیم می نماید و جریانها پیش از رسیدن به صفحه ریسنده چندین مرتبه با یکدیگر مخلوط می شوند و بدین ترتیب هر فیلامنت با ساختار مورد نظر از ریسنده خارج میگردد.

روش دیگر تولید الیاف میکرو “بخشهای قابل تکه تکه شدن ” نام دارد که در آن یک لیف دو جزیی از دو پلیمر ناسازگار که تنها چسبندگی ضعیفی دارند تشکیل شده است . هنگامی که این الیاف در معرض تنش مکانیکی قرار می گیرند مثلا در طی عملیات کاردینگ، الیاف کوتاه می شکنند و دسته ایی از الیاف میکرو با سطح مقطع گوه ایی شکل را تشکیل می دهند . شکستن الیاف با مغزی تو خالی آساپتر از الیاف تو پر است ، ولی بسته (پک) ریسندگی ذوب ریسی الیاف دوجزیی آن بسیار پیچیده تر میباشد. ترکیب پلیمرهای اتیلن تر فتالات / پلی پروپیلن یا پلی اتیلن ترفتالان/ نایلون ۶ از نمونه های مناسب برای استفاده در این روش هستند.

اغلب از الیاف میکرو در منسوجات بی بافت مانند فیلتر و پارچه های ویژه برای نظافت اجزای میکرو الکترونیک و پارچه های جلا دهنده برای عدسی ها و ابزارهای نوری حساس وظریف استفاده می شود . پیشرفت های بسیاری در این الیاف بوسیله شرکت FIT صورت گرفته است .

با پیشرفت هایی که پیوسته در تکنیک های ذوب ریسی صورت می گیرد و تنجام فرآیندهای ذوب ریسی در سرعت های بسیار بالا ( حدود ۷۰۰۰-۸۰۰۰ متر بر دقیقه) ، اکنون میتوان در یک فرآیند یک پارچه ، نخ هایی کاملا آرایش یافته توید نمود که نمره هر فیلامنت آن حدود ۰/۳ دنیر است . برای انجام فرآیند ذوب ریسی در سرعتهای بالا ، لازمست از تجهیزات ریسندگی و خنک کردن خاصی استفاده گردد.

منابع و اطلاعات بیشتر

Synthetic fibers Edited by J.E.M Clntyre
Translated by Semnani Rahbar
مهندسی الیاف / دکتر محمد علی توانایی

درباره نویسنده

مدیر

وبسایت Textile DB با هدف ارتقا صنعت نساجی وارد عرصه شده است و با بخش های علمی ٬ صنعتی و بازرگانی سعی دارد با فراهم آوردن امکانات لازم شرایط بهتری را برای قشر های مختلف از جمله دانشجویان ٬ اساتید و صنعت گران و فعالین اقتصادی بوجود آورد.

مطالب مرتبط

2 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by wp-copyrightpro.com