آشنایی با ماشین تمام تاب بخش دوم

آشنایی با ماشین تمام تاب بخش دوم

آشنایی با ماشین تمام تاب بخش دوم

 

تاب در ماشین تمام تاب :

الیافی که پس از عمل کشش در ماشین تمام تاب از غلتک جلو خارج می شوند ٬ باید تابیده شوند تا استحکام لازم را پیدا کنند. بسته به نوع الیاف و نمره نخ ٬ تاب لازم داده می شود . البته در مورد نخ باید موارد مصرف نیز در نظر گرفت ٬ به این تر تیب که نخ مورد مصرف در قسمت تار ٬ پود یا تریکو بافی تاب های متفاوتی باید داشته باشد.

در ماشین تمام تاب بر خلاف ماشین نیم تاب ٬ سرعت دوک ها ثابت نیست و گاهی اوقات ممکن است تغییر داده شود. البته این تغییرات نمی تواند به طور دلخواه انجام گیرد بلکه بستگی به امکانات از قبیل نوع الیاف مصرفی و مقدار تاب دارد.

ماشین رینگ
ماشین رینگ

دوک :

دوک یکی از اجزای مهم و اساسی در ماشین های تمام تاب است . قرقره های ریسندگی بروی دوک ها سوار شده و با گردش دوک می چرخند و در نتیجه عمل پیچش نخ روی قرقره صورت می گیرد . دوک ها در انواع مختلف ساخته می شوند و امروزه در ساخت آنها سعی شده یاتاقانهای بلبرینگی به کار گرفته شود . از مزایای خوب این دوک ها ، صرف نیروی کمتر ، سر و صدای کمتر ، دوران آرامتر و بدون لرزش را می توان نام برد.

قسمت انتهایی دوک ها در محفظه ای پر از روغن قرار می گیرد تا از ساییدگی و فرسودگی آن جلوگیری شود.

دوک
دوک

نیرومحرکه دوکها :

دوکها حرکت خود را از سیلندر اصلی یا تامبور که در زیر ماشین و در سرتاسر آن کشیده شده می گیرند و این حرکت بطور کلی توسط نوار تامین میشود. نوع حرکت اغلب چهار دوکی است ، یعنی درهر طرف ماشین ، دو دوک به وسیله یک نوار به گردش در می آید . این نوار که بطور حلقه ایی بسته شده است در وسط به وسیله فلکه ایی به حالت کشیده نگه داشته می شود .

m3fig10

نوار دوکها :

نوارهایی که برای انتقال حرکت از سیلندر به دوک ها مورد استفاده قرار میگیرد از نخ های تابیده و چندلا بافته میشود. این نوارها لازم است کاملا نرم باشند تا اگر یکی از چهار دوک متوقف شود ، سرعت سه دوک دیگر کم نشده ، به گردش خود ادامه دهند.

Tangential Drive for the Spindles – Grouped drive

نوار ضمن عبور از دور سیلندر اصلی و دوک ها از فلکه ای بنام کشش نیز عبور داده می شود . این فلکه به منظور کشش دادن به نوار و بطور معلق نصب می شود و در اثر وزن خود و یا به وسیله فنر ، فشار لازم را به نوار وارد می آورد تا آن را کشیده نگه دارد.

Four Spindle Tape Drive

قرقره های ماشین تمام تاب:

قرقره های مورد استفاده در ماشین تمام تاب با شکل ها و اندازه های مختلفی ساخته می شوند و اغلب از جنس مقوای فشرده شده و یا پلاستیکی هستند. بلندی قرقره ها به اندازه بلندی قسمت بالای دوک است. شکل قرقره های ماشین تمام تاب برخلاف قرقره های ماشین نیم تاب استوانه ایی نیست بلکه حالت مخروطی دارند و طوری ساخته شده اند که کاملا روی دوک قالب می شوند.

 

رینگ :

رینگ به شکل حلقه ایست که شیطانک به طور آزاد بروی آن به وسیله نخ گردش می کند. رینگ در اصطلاح عینکی نیز گفته می شود و ماشین تمام تاب را به همین دلیل رینگ نامیده اند.

رینگها با دقت خاصی ساخته می شوند وماده اولیه آنها از فولادی سخت است. بدیهی است هرچه جنس آن سخت تر باشد ، فرسودگی و خوردگی آن کمتر خواهد بود . اصولا سختی شیطانک را کمتراز رینگ انتخاب می کنند زیرا شیطانک به آسانی قابل تعویض و هزینه آن نیز کمتراست.استوانه تشکیل دهنده رینگ را وب web و لبه آن را فلنجFlang  مینامند.

 

اندازه وشکل رینگ ها :

رینگها ممکن است بصوت یک لبه یا دولبه ساخته شوند . در بیشتر ریسندگی ها ، رینگ های یک لبه به کار می رود چرا که آسانتر روی صفحات حامل رینگ سوار می شوند . قطر رینگ ، پهنای فلنج و طول استوانه رینگ عوامل مشخص کننده اندازه رینگ ها میباشند . منظور از قطر رینگ دایره داخل فلنج است که در حدود ۱’۳/۸ تا ۳ اینچ میباشد و پهنای فلنج طبق شماره بندی مشخص می شود . اگر این پهنا ۱/۸ اینچ باشد نمره فلنج ۱ است و به ازای هر ۱/۳۲ اینچ نمره فلنج یک شماره تغییر می کند که کاربرد آن بستگی به نمره نخ دارد برای نخ های ظریف رینگ کوچکتر و برای نخ های ضخیم ، رینگ بزرگتر به کار می رود .

بطور کلی باید لبه رینگ و شیطانک با همدیگر مناسب باشند . شکل داخلی رینگ به خاطر گردش شیطانک است ، با شکل شیطانک باید تطابق داشته باشد . سطح بالایی لبه رینگ معمولا مسطح ساخته می شود  در نتیجه برای عبور نخ  جای کافی حاصل می شود .

رینگ
رینگ

شیطانک Traveler :

شیطانک
شیطانک

شیطانک با وجود سادگی ظاهری ، در روی ماشین از اهمیت زیادی برخوردار است و چنانچه گفته شد روی لبه رینگ قرار می گیرد و اثر گردش دوک به وسیله نخ ، روی لبه رینگ می چرخد و در نتیجه نخ را تاب داده ، به دور قرقره هدایت می کند . تولیدکنندگان ، شیطانک را در شکل ها و اندازه های مختلف می سازند وکارخانجات نساجی ، هر کدام با توجهبه رینگ ماشین نوعی از آنها را استفاده می کنند.

شیطانک ها معمولارازفولاد ساختهمیشوند و حالت فنری دارند . افزایش سختی شیطانک ، باعث کم شدن حالت فنری آن می شود و اغلب موقع جا انداختن می شکنند. شیطانک ها را با توجه به بزرگی قوس آنها به انواع معمولی ، متوسط و کوچک تقسیم می کنند و اغلب آنهارا با نمره مشخص میسازند.

برای نمره گذاری شیطانک ها ، روش های مختلفی بکار می رود که از همه ساده تر وزن هزار عدد آن به گرم میباشد . روش دیگر نمره گذاری انگلیسی است که اگر وزن ۱۰ شیطانک ۱۰ گرین Grain باشد نمره آن ۱ است و هر قدر وزن ۱۰ شیطانک ، افزایش یابد نمره شیطانک بالا می رود . ( یک پاوند = ۷۰۰۰گرین)

اما بطور کلی نمره شیطانک ها تابع استاندارد ثابتی نیست.

The significance of the ring and traveller

بهتر است شیطانکها متناسب با لبه رینگ انتخاب شوند و سنگینی آنهابه مقداری باشد که باعث زیاد شدن پارگی نخ ها نشود و قوس حاصل از گردش نخ ، بزرگ و شکم دار نباشد. همچنین تا حدودی سفت یا شل پیچیده شدن نخ ها را در روی قرقره ها ، به وسیله انتخاب شیطانک می توان تغییر داد . شیطانک سنگین برای تولید نخ ضخیم و شیطانک های سبک برای تهیه نخ های ظریف بکار برده می شود .

اگر برای نخ های ظریف از شیطانک های سنگین تر استفاده شود ، باعث بالا رفتن تعداد پارگی نخ ها شده ، چنانچه شیطانک ها ، سبک تر از حد لازم به کار رود ، باعث شل پیچیده شدن نخ ها روی قرقره میگردد.

سرعت دوک هم عامل موثری است که باید مورد توجه قرار گیرد . سرعت بیش از حد دوک ، باعث بالا رفتن سرعت شیطانک شده ، موجب سوختن و از بین رفتن شیطانک می گردد.

عواملی که باید  درانتخاب شیطانک مورد توجه قرار گیرند عبارتند از ؛

ارتفاع و شکل مقطع رینگها ، فاصله بین شیطانک و قرقره، مقدار کشش نخ ، سرعت دوک ، نمره ونوع شیطانک و نمره نخ.

شیطانک
شیطانک

صفحه رینگ ها و مکانیزم پیچش در ماشین تمام تاب

 

صفحه رینگ ها یا پایه عینکیها که اصطلاحا میز نامیده می شود ، دارای حرکت عمودی است ودر نتیجه نخی که از طریق شیطانک به قرقره هدایت می شود ، در طول قرقره حرکت کرده ، نخ تابیده شده را به صورت لایی بروی قرقره قرار می دهد . بنابراین در ماشین تمام تاب عمل پیچش بر خلاف ماشین نیم تاب است یعنی دوکها ثابت هستند و هدایت کننده نخ که صفحه رینگ ها است به بالا و پایین حرکت می کند.

نحوه حرکت عمودی میز یا صفحه رینگ ها به وسیله گردش بادامک مخصوص تعیین می شود . بادامک حرکت خود را از موتور گرفته به وسیله یکسری اهرم ها و زنجیرها حرکت را به صفحه رینگ منتقل می کند ، لذا بادامک تعیین کننده نوع حرکت و پیچیدن نخ است .

m3fig19

در پیچش تاری، لایه اول بلند پیچیده میشود وتمام طول قرقره را میپوشاند ولایه های بعدی بتدریج کوتاه تر می شود . در پیچش تاری معکوس ، پیچش برعکس است یعنی لایه اول کوتاه و لایه های بعدی بتدریج بلند پیچیده می شوند . در پیچش پودی طول لایه ها در هر نوبت باهم یکسان هستند ولی لایه ها از پایین شروع و بتدریج در هر نوبت کمی بالاتر می روند .

از این سیستم پیچش بیشتر برای ماسوره های پود برای ماکو بافندگی استفاده می شود . پیچش مرکب نیز ترکیبی است از پیچش تاری و پیچش تاری معکوس .

 

قرار گرفتن نخ روی قرقره :

در اثر گردش دوک ، نخ در فاصله بین غلتکهای کشش جلو و دوک تاب بر می دارد و به دور قرقره می پیچد و شیطانک مانع از این میشود که نخ به طور نامرتب و کنترل نشده بپیچد . شیطانک ، روی رینگ حرکت می کند و در اثر حرکت صفحه رینگها ارتفاع لازم رادر طول قرقره برای پیچیدن طی می کند . شیطانک در حال سکون قرار دارد ، اما نخ آن را به دور رینگ می چرخاند . اصطکاک بین شیطانک و سطح رینگ بعنوان ترمز عمل می کند . شیطانک به اندازه مقدار نخی که تا قرقره فاصله دارد ، در اثر کشش نخ از در دوک عقب می ماند ودر نتیجه نخ به دور قرقره پیچیده می شود . مقاومت هوا نیز تاثیر مهمی در کشیدگی نخ و سرعت گردش شیطانک دارد .

 

 

صفحات جدا کننده :

صفحات جدا کننده
صفحات جدا کننده

در عمل پیچش ، قسمتی از نخ که در فاصله راهنمای نخ تا شیطانک قرار گرفته است سرعت دورانی دارد و نیروی گریز از مرکز که در نخ بوجود می آید سبب می شود که نخ به خارج متمایل شده ، به حالت قوسی شکل در آید که اصطلاحا بالن نامیده می شود و چون در روی ماشین قرقره هادر مجاورت هم قرار می گیرند لازم است بین آنها صفحاتی قرارداده شود تا از برخورد نخ های مجاور به همدیگر که باعث پارگی آنها میشود ، جلوگیری گردد . این صفحات را صفحات جدا کننده می نامند که روی صفحات رینگ سوار شده ، همراه آن حرکت می کنند.

 

حلقه های کنترل کننده بالن :

کنترل بالن
کنترل بالن

بالن ایجاد شده در عمل پیچش ، به علت به وجود آوردن کشیدگی در نخ ، تعداد پارگی هارا افزایش می دهد . بخصوص اگر شیطاک سبک تر استفاده شود ممکن است بزرگی بالن به حدی برسد که به صفحات جدا کننده در فواصل دوک ها برخورد کرده ، باز هم پارگی نخ ها زیادتر شود . اگر با کم کردن سرعت ماشین ، این حالت کنترل شود بدیهی است که راندمان تولید پایین خواهد آمد . از این جهت ، با استفاده از حلقه های کنترل کننده بالن می توان به بهترین نتیجه رسید . وزن شیطانک در ایجاد فرم بالن موثر است به طوری که اگر وزن شیطانک نسبت به نمره نخ سنگینتر انتخاب شود ، بالن ایجاد شده کوچکتر می شود و حالت مخروطی پیدا می کند و اگر وزن شیطانک سبکتر باشد بالن ایجاد شده بزرگتر و قوسی شکل است .

مهار کردن بالن نخ باعث می شود که فشار کمتری به شیطانک وارد شود و به همین جهت در ماشین هایی که از حلقه های کنترل کننده بالن استفاده میشود میتوان شیطانک های سبکتر بکار برد.

 

رفتن به بخش اول

منابع و اطلاعات بیشتر :

NPTEL

Cotton Ring Spinning  By Gilbert R,Merrill-

Rotor Spinning Technical And Economic Aspects By DR.Eric Dyson

ریسندگی چرخانه ایی / هوشمند بهزادان و ابوالقاسم طاهری

درباره نویسنده

مدیر

وبسایت Textile DB با هدف ارتقا صنعت نساجی وارد عرصه شده است و با بخش های علمی ٬ صنعتی و بازرگانی سعی دارد با فراهم آوردن امکانات لازم شرایط بهتری را برای قشر های مختلف از جمله دانشجویان ٬ اساتید و صنعت گران و فعالین اقتصادی بوجود آورد.

مطالب مرتبط

5 نظر

 1. ‍پینگ بک: آشنایی با ماشین تمام تاب یا رینگ - textiledb

 2. فاطمه ایران نژاد

  سلام و خدا قوت
  تشکر بابت مطالب مفیدتون
  سوالم اینه که برای طراحی بادامک دستگاه تمام تاب، اطلاعات مورد نیاز مثل سرعت و شتاب صفحه رینگ رو از کجا باید بدست بیاریم؟
  با محاسبات رایج ممکنه یا باید از یه سری استاندارد استفاده کنیم؟

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by wp-copyrightpro.com