باند های ضد عفونت برای سوختگی های حاد

باند های ضد عفونت برای سوختگی های حاد

باندهای ضد عفونت برای سوختگی های حاد

نسل جدید باندهای بیولوژیکی ضد عفونت توانایی آن را دارد که میزان قابل توجهی از مرگ و میر ناشی از عفونت در اثر سوختگی های شدید را کاهش دهد.این تکنولوژی نتیجه تحقیقات پژوهشگران سوییسی است. (EPFL)
«قربانیان سوختگی دچار نقص شدید ایمنی هستند و بخش از بین رفته پوست باعث می شود بشدت در مقابل باکتری ها آسیب پذیر باشند و افراد زیادی در اثر جراحت ایجاد شده جان خود را از دست می دهند ، این موضوع در نتیجه عفونتی است که معمولا چندماه پس از بستری شدن رخ می دهد ٬ از همینرو باید اضافه کرد که باند های مورد مصرف برای سوختگی زمینه ساز رشد و پرورش میکروب هاست »
برای مبارزه با این باکتری ها که در مقابل آنتی بیوتیک ها نیز مقاوم هستند ٬ کنسرسیومی از پژوهشگران سوییسی باندی را عرضه کرده اند بنام پانسمان بیولوژیک که قادر است روند بهبود زخم را سرعت بخشیده و همچنین از رشد باکتری ها جلوگیری کند.
این محققان بروی باکتری های قدرتمندی بنام Pseudomonas aeruginosa که علت اصلی عفونت و مرگ و میر میان قربانیان سوختگی است تمرکز کرده اند. این گزارش بتازگی در مجله Nature Scientific Reports منتشر شده است ؛
این تکنولوژی برپایه باند زخم بندی زیست تخریب پذیر از کلاژن حیوانی و سلول های بنیادی که می تواند به سرعت تکثیر شود ٬ ساخته شده است. این فن آوری ابتدا توسط CHUV در سال ۲۰۰۵ بمنظور تسریع فرآیند درمان توسعه یافت اما فاقد محافظ در برابر میکروبها و باکتری ها بود.
پژوهشگران نشان داده اند که با ترکیب این باند بیولوژیکی با مولکولهای خاص به نام دندریمرها ٬ نه تنها روند بهبود تسریع میاید بلکه منجر به توقف عفونت نیز می شود.

توقف رشد باکتری :
پانسمان شامل یک نوار گاز است که از کلاژن و سلول های بنیادی به علاوه دندریمر ساخته شده است. زمانیکه نوار زخم بندی (پانسمان) بروی محل آسیب دیده قرار میگیرد برخی از دندریمر های مهاجرت کرده و باکتری های در مجاورت پانسمان را از بین می برند و دیگر دندریمر ها در داخل باند باقی می مانند.
رییس آزمایشگاه EPFL دومنیک پیولتتی در ادامه می گوید : بانداژ قرار گرفته بروی زخم خود محل مناسبی برای رشد باکتری هاست بنابراین بخشی از دندریمر ها با مهاجرت بروی محل آسیب دیده باعث از بین رفتن باکتری ها می شوند اما ضروری است بخش دیگری نیز در داخل باند قرار گرفته و از رشد احتمالی باکتری جلوگیری کنند.
تعامل دندریمر ها در باندهای بیولوژیکی و از بین بردن باکتری ها وظیفه ایی است که تیم وی بر عهده دارد.

برای متخصصان بیمارستان های سوانح سوختگی این تکنولوژی یک نیاز مبرم است چرا که در حال حاضر برای این نوع بیماران اقدامات احتمالی زیادی صورت میگیرد که بانداژ های جدید میتواند کمک بسیار خوبی در تسهیل این روند باشد. باندهای قدیمی ضمن اینکه باید هرچند وقت یکبار تعویض شوند عفونت را متوقف نکرده و استفاده از آنتی بیوتیک ها خیلی مناسب نیست چراکه بسیاری از باکتری ها در مقابل آنتی بیوتیک مقاوم هستند.
در بانداژهای جدید ما بجای درمان عفونت از ایجاد آن جلوگیری می کنیم.

Source : Nature Scientific Reports

درباره نویسنده

مدیر

وبسایت Textile DB با هدف ارتقا صنعت نساجی وارد عرصه شده است و با بخش های علمی ٬ صنعتی و بازرگانی سعی دارد با فراهم آوردن امکانات لازم شرایط بهتری را برای قشر های مختلف از جمله دانشجویان ٬ اساتید و صنعت گران و فعالین اقتصادی بوجود آورد.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by wp-copyrightpro.com