تولید تار عنکبوت از باکتری و پروتئین

تولید تار عنکبوت از باکتری و پروتئین

تولید تار عنکبوت از باکتری و پروتئین

محققان سوئدی با استفاده از باکتری ها و پروتئین موجود در تار عنکبوت روشی را شبیه نخ ریسی طبیعی برای تولید وب مصنوعی بلند  فراهم کرده اند.
عنکبوت از نظر برخی از مردم ممکن است حشره ایی وحشتناک بنظر برسد اما برای دانشمندان تولید وب از تارهای آنها بسیار جذاب است.

تار عنکبوت بطرز شگفت انگیزی مقاوم و در عین حال سبک وزن است و امروزه کاربردهای بسیاری پیدا کرده است از بخیه های زیست تخریب پذیر و تارهای مورد استفاده در ویالون گرفته تا کاربرد در زمینه های الکترونیکی و ژن در مانی.
اما عنکبوت ها مقدار کمی تار تولید می کنند که در نتیجه بهره بری از آن در زمینه تجاری سازی غیر ممکن است.در حال حاضر یک فرآیند جدید توسعه یافته توسط دانشمندان که از ریسندگی طبیعی ایجاد شده است، با استفاده از باکتری ها و پروتئین ابریشم عنکبوت ،به ایجاد مقدار زیادی از وب مصنوعی تار عنکبوت دست یافته اند.
111
معمولا ذخیره حلال های آبکی در غدد ابریشمی یک عنکبوت ،نتیجه اش ساخته شدن ابریشم یا بعبارت دیگر تارعنکبوتی است که از تعدادی پروتیین یکپارچه بصورت تار در خارج از بدن عنکبوت حاصل شده است.
222

در این مرحله گرادیان pH غدد ابریشمی نیز بر بخش های فردی پروتیین های حاوی الیاف برای حصول اطمینان از سرعت و جایگذاری دقیق تار تاثیر گذار است.
333
محققان ؛ آنا رایزینگ ، جان جانسون و مارلن اندرسون در دانشگاه علوم کشاورزی سوئد و انستیتو کارولینسکا از این دانش در جهت تولید تار عنکبوت مصنوعی توسط باکتری و پروتئین در بعد صنعتی بهره برده اند.
4444
پژوهشگران با استفاده از یک فرآیند زیستی ساده و تقلید از طبیعت از یک پمپ ریسندگی بجای غده تولید ابریشم و یک شیشه مویرگ اکسترودر و با کنترل PH موفق به تولید الیاف بلند کیلومتری شدند.الیاف تولید شده با این روش قطری برابر با ۴۰ میکرومتر دارند.
به گفته آنا رایزینگ این اولین نمونه موفق از ریسندگی تار عنکبوت است و در آینده امکان تولید صنعتی تار عنکبوت مصنوعی برای کاربردهای زیستی و یا برای تولید پارچه های ویژه وجود خواهد داشت.

در فیلم زیر روش ریسندگی را ملاحظه بفرمایید :

دانلود 

Post source : http://www.nature.com/nchembio/journal/vaop/ncurrent/full/nchembio.2269.html

درباره نویسنده

مدیر

وبسایت Textile DB با هدف ارتقا صنعت نساجی وارد عرصه شده است و با بخش های علمی ٬ صنعتی و بازرگانی سعی دارد با فراهم آوردن امکانات لازم شرایط بهتری را برای قشر های مختلف از جمله دانشجویان ٬ اساتید و صنعت گران و فعالین اقتصادی بوجود آورد.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by wp-copyrightpro.com