تکمیل شیمیایی

تکمیل شیمیایی

تکمیل شیمیایی

استفاده از مواد شیمیایی برای دستیابی به خواص مطلوب پارچه را تکمیل شیمیایی می نامند که به تکمیل تر نیز معروف است و متشکل از فرآیندهایی است که ساختار شیمیایی پارچه های بکار برده شده را تغییر می دهند. بعبارت دیگر تجزیه عنصری پارچه عمل شده در تکمیل شیمیایی ٬ نسبت به قبل از عمل تکمیل ٬ متفاوت خواهد بود.

معمولا تکمیل شیمیایی بعد از رنگرزی و یا چاپ و قبل از تبدیل پارچه به پوشاک یا دیگر کالاهای نساجی انجام می شود. تکمیل های شیمیایی ممکن است پایدار و یا ناپایدار باشند . کالاهای دارای تکمیل پایدار قادرند شستشوی مکرر یا خشکشویی را بدون افت کارایی تحمل کنند اما زمانی که به خصوصیات موقت نیاز است ٬ همچنین در منسوجات تکمیل شده خاص نظیر برخی منسوجات صنعتی که معمولا شسته یا خشکشویی نمی شوند ٬ از تکمیل های ناپایدار استفاده میشود.

 

بکارگیری تکمیل های شیمیایی برای پوشاک

به کارگیری تکمیل های شیمیایی برای پوشاک ٬ معمولا با استفاده از مواد تکمیلی قابل رمق کشی (نظیر نرم کن ها ٬ ضد میکروب ها ٬ مواد جاذب ماورا بنفش و ..) انجام می شود که پس از کامل شدن سایر مراحل فرآیند مرطوب ٬ به حمام دستگاه تولید پوشاک اضافه می شوند. با این حال گاهی تکمیل غیر قابل رمق کشی Non-exhaustibleمانند تکمیل بشور بپوش Easy care Finishمطلوب است.

شیوه های خاصی برای این حالت ارایه شده است در یکی از این روشها تا حد امکان آب موجود در پوشاک خارج می شود سپس در یک ظرف جداگانه یا در خود ماشین کالا به محلول تکمیل آغشته می گردد و همراه با خروج بیشتر آب ٬ خشک و تثبیت حرارتی می شود.

روش دوم ٬ پاشیدن میزان معنی از محلول تکمیلی به داخل دستگاه تولید پوشاک پس از استخراج آب است . حتی توزیع تکمیل به وسیله چرخاندن پارچه به اندازه کافی ٬ امکان مهاجرت تکمیل در سراسر پوشاک را فراهم می سازد.

عملیات خشک کردن و تثبیت حرارتی ٬ فرآیند را کامل میکنند. هر دو روش اقتصادی است اما شیوه پاشیدن نیازمند تلفیق ماشین های پوشاک موجود با تجهیزات افشانه ایی دقیق است ٬ در حالیکه روش آغشته سازی نیاز به سرمایه گذاری کمتری دارد ولی مصرف مواد شیمیایی در آن بیشتر است.

 

خشک کردن منسوجات خیس

منسوجات خیس در سه منطقه آب را در خود نگه میدارند . بخش زیادی از آب درون منسوج ٬ با پیوند های ضعیف بر سطح پارچه و در ون خلل و فرج وجود دارد. مقدار زیادی از این آب را می توان با استفاده از عملیات مکانیکی نظیر فشردن ٬ نیروی گریز از مرکز یا استخراج به وسیله خلا Vacuum Extraction  از پارچه خارج کرد .آب باقی مانده یعنی آب موجود در مجراهای مویین نخ و آب جذب شده درون لیف ٬ باید از طریق تبخیر و به کمک وسایل حرارتی حذف گردد.

سه نوع مکانیزم انتقال حرارت برای خشک کردن منسوجات بکار میرود ٬ روش های رسانشی Conduction methods شامل تماس مستقیم منسوجات خیس با صفحات حرارتی است.این روش موثرترین روش انتقال حرارتی می باشد اما امکان کنترل عرض پارچه هنگام خشک کردن وجود ندارد.استوانه های گرم شده با بخار آب ٬ نمونه ایی از روش خشک کردن رسانشی است.

 

خشک کن سیلندری غلتکی

خشک کن سیلندری
خشک کن غلتکی یا سیلندری

بخار پرفشار درون استوانه ها انرژی مورد نیاز برای خشک کردن پارچه را فراهم می سازد.

در روش همرفتی Convection method (انتقال گرما از طریق جابجایی) منسوج مرطوب با هوای داغ در تماس می باشد به دلیل سرعت بالای فرآیند و امکان کنترل ابعاد پارچه در حین خشک کردن متداولترین روش بکار رفته در صنعت نساجی بشمار می رود.

خشک کن ریلکسی
خشک کن ریلکسی

سومین مکانیزم انتقال حرارت ٬ تشعشع Radiation است که در خشک کن های مادون قرمز و امواج رادیویی بکار می رود . معمولا از گرم کن های تشعشعی به عنوان پیش خشک کن برای حذف بیشتر رطوبت از پارچه خیس ٬ قبل از ورود به فرآیند اصلی خشک کردن استفاده می شود . با بکار گیری پیش خشک کن مهاجرت تکمیل به کمترین مقدار می رسد و از آنجایی که در مرحله خشک کردن اصلی نیاز به حذف آب کمتری خواهد بود ٬ میزان بازدهی خشک کن افزایش می یابد.

 

 

منابع و اطلاعات بیشتر :

 

Chemistry & Technology Of Fabric Preparation And Finishing,Authors: Dr. Charles Tomasino
Publisher: Department of Textile Engineering,Chemistry and Science College of Textiles North Calorina State
University

The Finishing of Textile Fabrics,Authors: Roberts Beaumont
Publisher: Scot Greenwood & Son
Publication Year: 1909

Textile Reference Book for Finishing,Authors: Pietro Bellini, Ferruccio Bonetti, Ester Franzetti and Sergio Vago
Publisher: Fondazione Acimit
Publication Year: 2001

Encyclopedia of Textile Finishing,Authors: Prof. Dr. Hans-Karl Rouette
Publisher: Springer
Publication Year: 2001

 

درباره نویسنده

مدیر

وبسایت Textile DB با هدف ارتقا صنعت نساجی وارد عرصه شده است و با بخش های علمی ٬ صنعتی و بازرگانی سعی دارد با فراهم آوردن امکانات لازم شرایط بهتری را برای قشر های مختلف از جمله دانشجویان ٬ اساتید و صنعت گران و فعالین اقتصادی بوجود آورد.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by wp-copyrightpro.com