تکمیل پوست هلویی

تکمیل پوست هلویی

تکمیل پوست هلویی

 

این نوع تکمیل بر روی تمامی پارچه های حلقوی و تاری پودی بافته شده از الیاف طبیعی و مصنوعی و مخلوط های آنها به کار برده می شود. پارچه به صورت افقی از روی پنج غلتک سمباده ای عبور داده می شود و در نهایت بر روی طاقه جمع آوری می شود. افکت های متنوعی را می توان بدست آورد از افکت چرم گرفته تا به اصطلاح تکمیل پوست هلویی. زیردست پارچه بهبود پیدا می کند و سطح پارچه نرم تر و نیز پرتر می شود. ایجاد کرک به نوع پارچه بستگی دارد. علاوه بر زیردست نرم تر، ظاهر نرم تر هم به پارچه داده می شود. برای رسیدن به این افکت ها باید به پارامترهای زیر توجه شود: کشش پارچه، پوشش سمباده، حسگر چرخش غلتک های سمباده ای، سرعت پارچه، زوایه ی تماس هر غلتک سمباده ای با پارچه و سرعت چرخش غلتک های سمباده ای. یک صفحه ی گرمایشی و یک استیمر در ورودی ماشین برای بهبود افکت های حاصله و نیز چروک ناشی از ذخیره سازی پارچه قرار داده شده است.

 

Peach skin finish machine

این یک تکنیکی است که ایجاد زیردست نرم و نیز احساس نرمی بر روی پارچه ایجاد می کند. در اینجا اطلاعاتی برای ایجاد تکمیل پوست هلویی بر روی پارچه و اینکه چگونه مواد می توانند مورد استفاده قرار بگیرد، آورده شده است. این تکمیل یک پروسه ی ساده ای می باشد که بر روی پارچه سمباده کشیده می شود. این نوع تکمیل بر روی تمامی الیاف قابل انجام است هرچند به صورت موثرتری بر روی الیاف طبیعی انجام می شود. در هر دو صورت مکانیکی و شیمیایی غلتک هایی ساینده، که ظاهری شبیه مسواک را دارند در عرض پارچه کشیده می شوند. اینکار کمک می کند تا الیاف کوتاهی که بر روی سطح خارجی مواد قرار گرفته اند شکسته شده و خار زده می شوند. با خار زدن الیاف شکسته شده ظاهر پوست هلویی بر روی پارچه ایجاد می شود. در کنار این غلتک های ساینده، پارچه با تکمیل پوست هلویی را می توان با استفاده از سایش های شیمیایی ایجاد کرد. با این روش الیاف به آرامی با استفاده ترکیبات شیمیایی شکسته می شود بیشتر از روش سمباده زدن با استفاده از برس. این تکنیک سمباده زدن هیچ تاثیری بر روی جذب مواد و حفظ رنگ ندارد درنتیجه پارچه ای که تکمیل پوست هلویی بر روی آن انجام شده در رنگ و طرح های مختلف موجود می باشد.

تکمیل پوست هلویی در واقع بر روی الیاف طبیعی و یا مخلوط آن با الیاف مصنوعی انجام می شود که در اینجا با استفاده از غلتک های سمباده ای سطح پارچه را مخملی می کنند. این یک تکمیل خاص می باشد که بیشتر بر روی گارمنت مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع تکمیل پوست هلویی:

سه نوع تکمیل پوست هلویی وجود دارد:

سبک

متوسط

سنگین

دیاگرام تکمیل پوست هلویی:

ماشین پارچه پیچ

غلتک بالایی

درام

مکنده هوا

غلتک برس

محوطه برس

طاقه پیچی

تحویل

در اینجا پارچه مرسریزه شده به ورودی ماشین تغذیه می شود و پارچه از بین غلتک ها و راهنما ها عبور داده می شود تا به بخش براشینگ منتقل شود.

machine inlet

بخش براشینگ: این بخش شامل ۲ تا ۶ غلتک بر اساس طراحی آن می باشد. در براشینگ های میکرو هر غلتک شامل ۲۴ غلتک است که به صورت رفت و برگشتی با همان سرعت غلتک اصلی حرکت می کنند. در ماشین های نوع سیم کربن تمامی غلتک ها دارای سیم کربن هستند که به وسیله ی آن عملیات براشینگ انجام می شود. تمامی غلتک ها را می توان به صورت جداگانه کنترل کرد. در اینجا فشار تسمه ۲.۶ بار و فشار درام ها ۹ بار می باشد که این به کیفیت پارچه بستگی دارد.

خروجی پارچه و طاقه پیچی:

بعد از اینکه سطح پارچه نرم شد آن به صورت طاقه جمع آوری می شود.

کنترل پنل ماشین تکمیل پوست هلویی:

کنترل پنل این ماشین کاملا دستی می باشد و می توان تمامی دستورالعمل های داده شده به ماشین را تغییر داد. اپراتور کلیه ی پروسه ها را با کلید کنترل می کند.

control panel

 

 

 

 

Post source : http://thesmarttime.com/finishing/sueding-peach-finish.html

درباره نویسنده

مدیر

وبسایت Textile DB با هدف ارتقا صنعت نساجی وارد عرصه شده است و با بخش های علمی ٬ صنعتی و بازرگانی سعی دارد با فراهم آوردن امکانات لازم شرایط بهتری را برای قشر های مختلف از جمله دانشجویان ٬ اساتید و صنعت گران و فعالین اقتصادی بوجود آورد.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by wp-copyrightpro.com