رنگرزی بدون پساب

رنگرزی بدون پساب

رنگرزی بدون پساب

رنگرزی و سفیدگری الیاف و پارچه های نساجی بدون ایجاد آلودگی زیست محیطی از طریق پساب، بسیار عالی می باشد. به حداقل رساندن تخلیه ی پساب (MLD) و یا به صفر رساندن تخلیه (ZLD) به کمک فرآیندهای تصفیه آب بسیار کار آمد می باشد که از طریق ترکیب روش اسمز معکوس و تبادل یونی انجام می شود. عناصر اسمز معکوس با نام تجاری  Lewabrane و رزین های تبادل یونی Lewatit از کمپانی مواد شیمیایی مخصوص  LANXESS نقش اصلی را در این فرآیند دارد. ماهیت اصلی مدیریت پیشرفته پساب در قالب مدیریت آب به عنوان یک منبع با ارزش در روز جهانی آب در سال جاری در ۲۲ مارس با عنوان : “آب و فاضلاب” نشان داده شده است. در صنعت نساجی و چرم که به طور سنتی کار می شود و آب زیادی مصرف می شود و در مقابل پساب آن آلوده می باشد این مسئله به عنوان یک چالش عمده برای کارشناسان مطرح می باشد. این مسئله به ویژه در مناطقی از آسیا صحت دارد که این صنایع امروزه در آنجا متمرکز می باشد. یک مطالعه نشان داده است از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۳۰ آب مورد نیاز در هند دو برابر خواهد شد که این امر بدون تصفیه ی آب های مصرفی غیر ممکن می باشد.

Jean-Marc Vesselle رئیس تکنولوژی تصفیه ی آب در واحد بیزینس Lanxess گفته است: ” تصفیه آب که به صورت یک چالش جهانی قابل توجه در این زمان مطرح است و نیز یک بازار رشد جذابی دارد و ما در حال  اجرای آن تا روز جهانی آب در سال آینده هستیم. بازار برای عناصر غشای معکوس در حال حاضر نرخ  رشد بالای  ۱۰% را به طور سالانه را طی سه سال آینده برنامه ریزی کرده است. در مورد رزین های تبادل یونی رشد آینده به طور متوسط ۴% در سال پیش بینی شده است.

مدیریت  پساب مدرن در Tirupur

دولت هند بودجه ای را برای طرح های جلوگیری از تولید پساب و نیز بازیابی آن در مناطق صنعتی ارائه کرده است. به عنوان مثال شهر Tirupur در هند یکی از مراکز فرآوری پنبه می باشد. از سال ۱۹۹۰ بسیاری از کارخانه های نساجی پساب خود را به داخل رودخانه Noyyal که یک منبع مهم آب آشامیدنی می باشد، می ریزند. نمک های معدنی و مواد آلی حاصل از رنگرزی سلولز باعث می شود آب های رودخانه آلوده بشوند و این مقدار آلودگی در حدی می باشد که امکان رسیدن به آب آشامیدنی آلوده نشده غیر ممکن می باشد.در همان زمان جمعیت  Tirupur  نسبت به ۲۵ سال گذشته دو برابر شده است، در نتیجه میزان تقاضا برای آب آشامیدنی نیز بیشتر شده است. وضعیت فاضلاب و پساب زمانی تغییر کرد که یک روش کاربردی به طور خاص برای تصفیه ی پساب رنگرزی پنبه به کار برده شد.

در یک مشارکت عمومی خصوصی  در تامیل نادو یک شرکت سرمایه گذاری محدود آب (TWIC) شروع به اجرای تعدادی پروژه های مربوطه کرد. یکسری گیاهانی برای اینکار در دست ساخته شدن هستند. این گیاهان می توانند به طور ایده آل با امکانات موجود ترکیب شوند. برای کارخانه های تازه ساخته شده، به ویژه پروسه های تولید به گونه ای بهینه شده اند که یکسری امکانات اضافی برای استفاده مجدد از آب فرآیند ارائه شده است و اجتناب از ایجاد پساب. این چند مرحله جداسازی به این صورت انجام می شود در ابتدا لجن را جداسازی می کنند و بعد با فیلتراسیون درشت اکثریت اجزای آلی آن و ذرات پراکنده آن مثل الیاف حذف شود. پس از آن رنگزا از آب فیلتر شده، به کمک جذب از طریق تبادل یونی با رزین حذف می شود و بعد آب نرم می شود. و پس از آن آب از یک فیلتر که شامل یک لایه ی کم نمک، که شامل کمتر از یک درصد نمک های نامحلول است و آلاینده های آلی ندارد. و به طور مرتب می توان به صورت مستقیم این را به پروسه های صنعتی برگرداند.

عملیات پیش آماده سازی با تبادل یونی بسیار موثر هست در برابر رسوب آلی یا بیولوژیک در روش اسمز معکوس. در نهایت نمک های مورد استفاده که شامل سولفات سدیم و سدیم کلرید هستند به شکل جامد به صورت جداگانه مورد استفاده مجدد قرار می گیرد. سولفات سدیم را می توان مجددا در پروسه ی رنگرزی مورد استفاده قرار داد. با این پروسه کمترین پساب رنگرزی را خواهیم داشت و بنابراین ZLD به عنوان یک راه حل مطرح می باشد. این امر نه تنها باعث حفاظت محیط زیست و تامین آب طبیعی می شود بلکه باعث کاهش هزینه در صنعت نساجی می شود. ترکیبی از روش تبادل یونی و اسمز معکوس روش بسیار موثر و کارآمدی برای تصفیه ی پساب می باشد حتی اگر آن حجم زیادی از نمک و سطح بالایی از آلودگی آلی را دارد.

Post source : http://www.textileworld.com/textile-world/2017/02/textile-dyeing-without-effluent/

درباره نویسنده

مدیر

وبسایت Textile DB با هدف ارتقا صنعت نساجی وارد عرصه شده است و با بخش های علمی ٬ صنعتی و بازرگانی سعی دارد با فراهم آوردن امکانات لازم شرایط بهتری را برای قشر های مختلف از جمله دانشجویان ٬ اساتید و صنعت گران و فعالین اقتصادی بوجود آورد.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by wp-copyrightpro.com