مکانیزم و ساختار سفید کننده های نوری

مکانیزم و ساختار سفید کننده های نوری

مکانیزم و ساختار سفید کننده های نوری

 

سفید کننده های نوری

گروه رنگینه های استیلبن و شفاف کننده های فلورسنتی

سفید کننده نوری
سفید کننده نوری

رنگینه های استیلبن یک گروه کوچک اما بسیار پر کاربرد از رنگینه های مستقیم اند که اجزای آن آمیخته با گروه های رنگساز آزو همراه است. این رنگینه های از متراکم شدن چهار نترو تولوءن سولفونیک اسید در محلول آبی هیدروکسید سدیم تنها و یا همراه دیگر ترکیب های آروماتیک معمولا آریل آمینها یا ترکیب های آمینو آزو ساخته می شود.

نخستین رنگ استیلبن رنگ زرد مستقیم ۱۱ ٬ با شماره ساختمان ۴۰۰۰۰ به وسیله والتو در سال ۱۸۸۳ کشف و کمی پس از آن بوسیله کارخانه گایگی ساخته شد. این رنگینه از حرارت دادن چهار نیترو تولوءن – دو سولفونیک اسید با محلول آبی هیدروکسید سدیم تهیه می شود. آمیخته رنگینه های زرد بسته به غلظت قلیایی ٬ اندازه زمان دمای داده شده و درجه ان دگرگونی میابد در همه این متراکم شدن احتمال زیاتر بر این است که دو مولکول چهار نیترو تولوءن و ۲- اسید سولفونیک متراکم شود و چهار دی نتیرو استیلبن ۲و۲ دی سولفونیک اسید می هد.

در حقیقت این ترکیب بر اثر قلیایی و هیپوکلریت روی در دمای بالاتر از ۵۰درجه سانتیگراد با ادامه متراکم شدن ٬ ملکول پیچیده بیشتر مانند کیورکویین S  بدست می آید که کم و بیش بخش بیشتری از ماده تشکیل دهنده زرد خورشیدی از آن است.

 

عوامل شفاف کننده فلورسنتی

سفید کننده نوری
سفید کننده نوری

از نیمه دوم ۱۹۰۰م فرآوری های سنتتیک توانایی جذب تابش طول موجهای ۳۳۰تا ۳۸۰ نانومتر (پهنه فرابنفش) را داشتند و همان نورها را دوباره در فاصله ۴۳۰ تا ۴۹۰ نانومتر یعنی در پهنه آبی طیف مریی منتشر می کردند و بنام شفاف کننده های نوری بکار برده میشوند. اینها ماننده رنگینه هایی روی کالاهای نساجی به کار می روند و با منتشر کردن نور آبی در نور سفید که پیشتر بگونه ایی عادی از روی جسم بازتاب می شد ٬ سفیدی آنرا افزایش می دهند . در واقع عوامل شفاف کننده نوری به اندازه فراوانی جای لاجورد و سایر مواد آبی کننده را که برای بی اثر کردن رنگ زرد کالاهای نساجی کاربرد داشت بخوبی گرفت.

همچنین همه ساله مقادیر زیادی نیز به جای اجزا صابون ها و پودر های شوینده نیز کاربرد دارند که این مواد برای پنبه است.اگرچه عوامل شفاف کننده فلورسنتی مناسب پشم ٬ نایلون و سایر الیاف سنتتیک نیر رو به فزونی است با این همه برابر دیدگاه کارشناسان فروش سالیانه عوامل شفاف کننده فلورسنتی تا ۱۰٪ مجموع فروش جهانی رنگینه ها نیز رسیده است.

برابر دیدگاه های دانشمندان ٬ برای داشتن فعالیت فلورسنتی بالا و تمایل آن بروی الیاف پنبه ای ٬ باید گروه های الکترون دهنده ماننده NH2_OH  را در بر داشته باشد.

امروزه بیش از ۸۰٪  مواد شفاف کننده فلور سنتی مشتقات استیلبن هستند که از ۴و ۴ـ دی آمینو استیلبن ۲ و ۲ ـ دی سولفونیک اسید تهیه می شوند. عامل شفاف کننده ۳۰ با شماره ۴۰۶۰۰بلانکفور R  ٬ یکی از نمونه های نخستین است که از اثر فنیل ایزوسیانات روی ۴و۴ـ دی آمینو استیلبن ۲ و ۲ـ دی سولفونیک اسید ساخته می شود.

ترکیبهایی که در زنجیره آن R یک آلکیل است برای نایلون و پشم مناسب است. این فرآورده ها به صورت نمک های اسیدی یا هنگامی که یکR الکیل و دیگری H است به حالت ترکیبهای سولفیت آلکید (سولفات ـ۵ـ متان) از یک حمام آبی بکار می روند.

عوامل شفاف کننده فلورسنتی که ملمول آنها دارای سولفور و یا سایر گروه های محلول در آب نیستند از دیدکاه کاربرد برای الیاف پلیمری و شفاف کردن عمده پلیمر ها از جمله پلی استر ها و پلی آمید ها جالب هستند و در برابر درجه دماهای بالا سازگاری با سایر افزودنی ها ٬ تمایل به متصاعد شدن ٬ از جمله خواسته هایی است که از این حلقه انتظار می رود.

 

 

منابع و اطلاعات بیشتر :

Chemistry of optical brighteners and uses in textile industries

Chemistry of Optical Brightener and uses  in Textile Industries and its Mechanism

درباره نویسنده

مدیر

وبسایت Textile DB با هدف ارتقا صنعت نساجی وارد عرصه شده است و با بخش های علمی ٬ صنعتی و بازرگانی سعی دارد با فراهم آوردن امکانات لازم شرایط بهتری را برای قشر های مختلف از جمله دانشجویان ٬ اساتید و صنعت گران و فعالین اقتصادی بوجود آورد.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by wp-copyrightpro.com