چاپ ترانسفر

چاپ ترانسفر

چاپ ترانسفر

 

در چاپ ترانسفر، در ابتدا طرح روی کاغذ چاپ می‌شود و سپس با حرارت روی سطح پارچه منتقل می‌گردد.
برآورد صحیح درصدهای رنگزا در چاپ ترانسفر، تجهیزات پیشرفته خاص خود را می طلبد، ولی متاسفانه در ایران سرمایه‌گذاری برای خرید آنها چندان میسر نیست. بنابراین تجربه رنگ‌شناسی برای دستیابی به رنگ‌های پرقدرت و درخشان در کشور ما برای چاپ ترانسفر، اهمیت بسیار زیادی دارد.در زیر شکلی از ماشین چاپ ترانسفر آورده شده است.

ماشین چاپ ترانسفر
ماشین چاپ ترانسفر

کاغذی برای چاپ ترانسفر مناسب است که مرکب در آن کمتر نفوذ کند و به خوبی روی پارچه منتقل گردد. هر چه بافت کاغذ تراکم بیشتری داشته باشد، مرکب را بهتر پس می‌دهد و هر چه پوک‌تر باشد، مرکب را بیشتر به خود جذب می‌کند و در نتیجه انتقال ضعیف‌تری روی پارچه انجام می‌دهد.
در مجموع چاپ ترانسفر اگر قرار باشد با کیفیت قابل قبول انجام شود، پرهزینه است. چون علاوه بر کاغذ و مرکب خوب، جنس پارچه هم باید از الیاف عالی و تا حد ممکن الیاف مصنوعی باشد که به خوبی رنگ را به خود جذب کند.
ترانسفر یا سابلیمیشن نتیجه‌ی تصعید رنگزا از روی کاغذ و انتقال آن بر روی پارچه می‌باشد و فقط رنگزاهای دیسپرس این خاصیت را دارند، در نتیجه این نوع چاپ عمدتا بر روی پارچه ی پلی استری انجام می‌شود. بر روی الیاف دیگر فقط لکه گذاری می‌کند ولی ثبات ندارد.
از عوامل موثر بر انتقال رنگزا از کاغذ به پارچه فشار مناسب می‌باشد. اگر فشار بیش از اندازه اعمال شود بر روی زیردست پارچه اثر بدی دارد.
چاپ طرح بر روی کاغذ را میتوان به دو روش افست و نیز دیجیتال انجام داد. افست نوعی از چاپ است که امروزه به طور بسیار گسترده برای چاپ انواع کتاب ، مجله ، بروشور و کاتالوگ ، پوستر و خلاصه هر چیزی که قرار است بر روی کاغذ و با تیراژ بالا (معمولاً ۱۰۰۰ عدد یا بیشتر) و نیز با کیفیت بالا چاپ شود مورد استفاده قرار می گیرد.
دستگاه‌های چاپ افست بسته به مدل دارای سایز چاپ از ۵۰*۳۵ سانتی متر تا ۱۰۰*۷۰ و حتی در موارد محدود تا سایز ۱۴۰*۱۰۰ می باشند.
در چاپ افست از مدل رنگ CMYK استفاده می‌شود و هر رنگ به صورت جدا گانه بر روی کاغذ چاپ می‌شود و عمل ترکیب رنگ بر روی کاغذ صورت می‌گیرد. برخی از دستگاه‌های چاپ افست دارای یک ستون رنگ هستند یعنی در هر بار مکش کاغذ فقط می‌توانند یک رنگ را روی کاغذ چاپ کند. برخی از دستگاه ها دو رنگ و برخی نیز چهار رنگ هستند که چاپ هر چهار رنگ را با یک بار مکش کاغذ انجام می دهند. برخی از دستگاه های چاپ افست ۵ رنگ هستند که علاوه بر چاپ هم زمان CMYK میتوانند چاپ رنگ پنجم (مثلاً نقره ای ‌یا طلایی یا رنگ های ساختگی) و یا حتی چاپ ورنی را انجام دهند.

مکانیزم چاپ افست:

مکانیزم چاپ افست
مکانیزم چاپ افست

تکنولوژی چاپ افست کمی پیچیده است. در این تکنولوژی برای چاپ هر رنگ بر روی کاغذ از سه استوانه ی اصلی استفاده می‌شود به دور غلطک اول صفحه ای فلزی از جنس آلومینیوم که به آن پلیت یا زینک می‌گوید پیچیده می شود. این صفحه ی فلزی قبلاً در واحد پیش از چاپ موسوم به لیتوگرافی ساخته می شود. در لیتو‌گرافی فایلی که برای چاپ ارسال شده است به چهار رنگ تشکیل دهنده ی آن (CMYK) تقسیم شده و فایل مربوط به هر رنگ با نوعی از مواد پلیمری مخصوص بر روی سطح ورقه ی آلومینیومی چاپ می شود. جنس سطح زینک یعنی بخشهایی که از ماده ی پلیمری پوشانده شده است به گونه ایست که به هیچ عنوان مرکب را به خود جذب نمی کند اما جاذب آب می باشد. جنس بخش پلیمری به گونه ایست که دقیقاً برعکس عمل می کند یعنی مرکب را جذب کرده و آب را جذب نمی کند. اگر به تصویر بالا نگاه کنید متوجه می شوید که دو غلطک کوچک با غلطک اصلی زینک در تماس هستند. یکی از آنها با محفظه ی آب در تماس است و دیگری با محفظه ی مرکب. غلطک زینک بسته به تصویری که با مواد پلیمری بر سطح آن نقش بسته مرکب را از غلطک جذب می کند.
و در سایر بخش ها فقط مرطوب می شود. سپس این رنگ جذب شده را به غلطک پایینی که از جنس لاستیک می باشد منتقل می کند این غلطک هم بر روی کاغذ میچرخد و مرکب را به سطح کاغذ منتقل می کند. غلطک زیرین وظیفه ی فشار دادن کاغذ به غلطک لاستیکی را بر عهده دارد.
کاغذ مناسب جهت چاپ :
کاغذ باید از پایداری و مقاومت خوبی برخوردار باشد تا در سرعت بالا پاره نشود .
مقاومت تا دمای۲۰۰ درجه با زمان ۳۰ ثانیه
کاغذ با وزن ۵۵ تا ۸۰ گرم ( به بالا) بر متر مربع
در چاپ برگردان طرح بصورت یک بستر ترموپلاستیک روی کاغذ قرار دارد به کمک حرارت ذوب و بر اثر فشار به روی کالا منتقل میشود.
مواد به‌کار رفته و پوشاننده روی کاغذ چاپ ترانسفر:
پلی پروپیلن، پلی اتیلن، رزین های اکریلیکی و سیلیکون می‌باشد. و یا اتیلن سلولز ، پلی وینیل استات و..
جوهر جهت چاپ ترانسفر :
جوهر انتقالی از رنگزا و نگهدارنده تشکیل شده است، کار نگهدارنده این است که پیش از چاپ مواد را که به شکل مایع است بصورت سوسپانسیون در خود حفظ کند.
نگهدارنده ها از رزین ، غلظت دهنده ، حلال ، آب ، ضد کف ، دیسپرس کننده ، یکنواخت کننده و نرم کننده ساخته میشود.
روند چاپ ترانسفر :
در فرآیند چاپ انتقالی نسبت به دیگر روش های چاپ پارچه به فضای کمتری نیاز است همچنین باید دانست در روش های گوناگون چاپ مستقیم چهار روند: چاپ پارچه، تثبیت ،شستشو و خشک کردن به گونه ایی پیوسته باید انجام بگیرد و هیچ یک از چهار روند بالا را نمیتوان حذف کرد اما در چاپ ترانسفر نیازی به سه مرحله آخر نیست. چون انتقال دمایی بین ۱۸۰ تا ۲۰۰ درجه سانتیگراد خواهیم داشت که با چنین دمایی خود به خود روند ماندگاری یا تثبیت نیز انجام می‌گیرد همچنین چون تنها رنگزا از کاغذ به پارچه منتقل میشود نیاز به شستشو ندارد.
مزایا :
۱.نیاز به فضای کم
۲.عدم نیاز به مرحله تثبیت ، شستشو بعد از چاپ و خشک کردن پس از آن
۳. عدم زیر دست نامطلوب
۴.کیفیت بالای چاپ
عیوب:
۱. به‌کار گیری رنگزاهای دیسپرس های محدود (البته در صورت استفاده از رنگزاهای دیسپرس)
۲. محدودیت نوع منسوج
رنگزاهای دیپسپرس که در چاپ ترانسفر استفاده می‌شوند باید دارای ویژگی های زیر باشند:
۱.ثبات تصعیدی پایین
۲.ثبات کافی روی پلی استر
۳.تمایل زیاد و نفوذ خوب به داخل الیاف
عواملی که بر میزان انتقال رنگزا از سطح کاغذ به پارچه موثرند:
دما
فشار
میزان فضای خالی بین کاغذ و پارچه
افزایش دما  باعث انتقال سریع تر رنگزا بر روی سطح پارچه می‌گردد و میتوان دما را تا ۲۲۰ درجه افزایش داد.
افزایش فشار بین کاغذ و پارچه، باعث کاهش فضای بین آن دو می‌شود و سطح تماس بین این دو بیشتر می‌شود.
قبل از چاپ ترانسفر، آماده سازی پارچه خیلی به کیفیت بهتر کار کمک میکند. مثل حذف ناخالصی ها و روغن ها با شستشو و نیز تثبیت ابعادی پارچه.

نمونه ی پارچه چاپ شده با چاپ ترانسفر در زیر آورده شده است.

چاپ ترانسفر
چاپ ترانسفر

 

منابع و اطلاعات بیشتر :

Textile Printing
Edited by Leslie W C Miles
Formerly Lecturer in Textile Chemistry, Department of Textiles, University of Manchester
Institute of Science and Technology, Manchester, UK

W.clarke ,An introduction to textile printing,1984

Transfer Printing on Polyester

Post source : http://textilelearner.blogspot.com/2012/03/transfer-printing-process.html

درباره نویسنده

مدیر

وبسایت Textile DB با هدف ارتقا صنعت نساجی وارد عرصه شده است و با بخش های علمی ٬ صنعتی و بازرگانی سعی دارد با فراهم آوردن امکانات لازم شرایط بهتری را برای قشر های مختلف از جمله دانشجویان ٬ اساتید و صنعت گران و فعالین اقتصادی بوجود آورد.

مطالب مرتبط

2 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by wp-copyrightpro.com