الیگومر چیست و رفع آن

الیگومر چیست و رفع آن

الیگومر چیست و رفع آن

 

مهم ترین خصوصیت زنجیره پلیمری این است که پیوند شیمیایی محکم و در جهت زنجیره باشد و در مواقعی نیز شاخه های جانبی با پیوند واندوالسی یا هیدروژنی به زنجیر اصلی متصل گردند . در صورتی که تعداد مولکول های شرکت کننده در واکنش تشکیل پلیمر کم باشد ( n<1000 ) ، مولکول حاصل را الیگومر می نامند .

الیگومر اصلی یک حلقه سه تایی اتیلن ترفتالات است که از مقادیری دی مر ، پنتا مر و .. تشکیل شده . این مواد طی رنگرزی و تثبیت با بخار و به مقدار کم تثبیت با حرارت خشک ، از لیف پلی استر مهاجرت میکنند .
ما در دمای ۱۱۰ درجه شاهد مهاجرت الیگومر ها هستیم اما مقدار مهاجرت با افزایش دما بیشتر شده بطوریکه در دمای ۱۲۵ تا۱۳۰ درجه با مهاجرت زیاد الیگومر ها مواجه ایم .
محقیقن نشان دادن که طی عملیات رنگرزی در درجه حرارت ۱۳۰ به مدت یک ساعت و در حضور ماده دیسپرس کننده بطور متوسط ۰.۱۳% از تری مر حلقوی روی سطح الیاف چه تکسچره و چه غیر آن رسوب کرده و مشاهده میشود .

61_1
رسوبات حاصل از تجمع الیگومرها

62_1

همچنین عملیات رنگرزی در حضور کریر( برخی از آنها) رسوب سطحی تری مر ها را بطور متوسط ۰.۱۸% افزایش میدهد که نشان دهنده افزایش مهاجرت الیگومر ها به وسیله کریر است .
معمولا مقدار الیگومر حدود ۰.۲% در حمام رنگرزی وروی سطوح مخزن دستگاه رنگرزی وجود دارد .
شاید این مقدار از اهمیت چندانی برخوردار نباشد اما وجود یک رسوب سفید ممکن است بعنوان مثال به خواص ریسندگی نخ ها آسیب میزند و همچنین سیالیت مایع را در رنگرزی بسته های نخ کاهش میدهد.
با اینکه تری مر های حلقوی بلوری با مواد رنگزای دیسپرس رنگ نمیشوند اما در شرایط معینی میتواند هسته گذاری و باعث تجمع رنگزا شود .

تری مر ها در حمام با درجه حرارت ۱۲۵ تا ۱۳۰ سانتیگراد ممکن است بصورت پراکنده و دیسپرس باشند اما با کم شدن درجه حرارت و سرد شدن حمام رنگرزی بروی سطوح مخزن دستگاه و یا الیاف رسوب میکنند. ودر طی زمان یکی از علل لکه گذاری روی پارچه بوده و معضلاتی را بهمراه دارد.

62_261_2

چطور از مهاجرت الیگومر ها جلوگیری و یا از حمام خارج کنیم ؟

581
۱. کاهش دمای رنگرزی از ۱۳۰ به ۱۲۰ و یا کاهش مدت زمان رنگرزی
۲. پس از پایان رنگرزی آب داغ دستگاه را خارج و آبکشی داغ انجام دهیم
۳. استفاده از دیسپرس کننده ها
۴. عملیات ری داکشن قوی انجام شود
۵. استفاده از یکنواخت کننده های غیر یونی

درباره نویسنده

مدیر

وبسایت Textile DB با هدف ارتقا صنعت نساجی وارد عرصه شده است و با بخش های علمی ٬ صنعتی و بازرگانی سعی دارد با فراهم آوردن امکانات لازم شرایط بهتری را برای قشر های مختلف از جمله دانشجویان ٬ اساتید و صنعت گران و فعالین اقتصادی بوجود آورد.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by wp-copyrightpro.com