مقاوم سازی ساختمان ها در برابر زمین لرزه با الیاف‌کربن

مقاوم سازی ساختمان ها در برابر زمین لرزه با الیاف‌کربن

مقاوم سازی ساختمان ها در برابر زمین لرزه با الیاف‌کربن

بارها و بارها دیده ایم که زمین لرزه چطور میتواند ویرانه های عظیمی را برجای بگذارد. این پدیده طبیعی جز مخربترین عوامل طبیعی کره زمین است که زندگی میلیون ها نفر را به مخاطره می اندازد.زمانیکه صفحات تکتونیکی زمین باهم برخورد میکند نوسانی ایجاد میشود که در کل ساختمان طنین انداخته و نیروی پتانسیل آن باعث شکستن آجر ها و فروریختن ساختمان می شود.

روش های مختلفی برای مقاوم سازی ساختمان ها در برابر زمین لرزه وجود دارد اما یک شرکت ژاپنی روش منحصر بفرد و کارایی را با استفاده از الیاف کربن عنوان کرده است.
در بسیاری از ساختمان‌های ضد زلزله تلاش بر حذف اتصال حداکثری ساختمان با زمین است بنابراین طراحی های نوین اجازه می‌دهد ساختمان در هنگام وقوع زمین لرزه حرکتی به صورت مستقل داشته باشد.

cabkoma-1-carbon-fiber
راه دوم استفاده از مقره هایی است که جلوی شوک زمین لرزه را میگیرند تا بدین وسیله مقاومت ساخنمان افزایش یابد
در این میان Komatsu Seiren یک شرکت ژاپنی است که با ارائه تکنیکی نوین به شما اجازه میدهد بدون تغییر در پایه های ساختمان آن را در برابر زلزه مقاوم سازی نمایید.این روش مبتکرانه به وسیله شبکه ایی از الیاف کربن امکان پذیر است.شبکه ایجاد شده از الیاف کربن نیروی افقی زمین لرزه را جذب و دوباره به زمین انتقال می دهد که کمک می کند ساختار ساختمان در برابر تکان های شدید زمین لرزه مقاومت کرده و در امان بماند.

در این رابطه شرکت Komatsu Seiren می گوید :
cakoma-2-610x650
رشته های CABKOMA رشته های ترموپلاست از الیاف کربن است.در این رشته ها از مواد پیشرفته ایی با عنوان interlining استفاده شده است لایه بیرونی رشته ها از الیاف مصنوعی و غیر آلی پوشیده شده است که توسط رزین های گرمانرم تکمیل میگردد.این رشته های دارای مقاومت بالا دارای وزن بسیار کمی نیز هستند بطوری که ۱۶۰ متر آن تنها ۱۲ کیلوگرم است و آنرا به سبکترین سازه ضد زلزله جهان تبدیل کرده است.
این رشته ها که ۵ برابر از فولاد سبکترند مقاومت شگفت انگیزی را در برابر زمین لرزه برای ساختمان ایجاد می کند.

درباره نویسنده

مدیر

وبسایت Textile DB با هدف ارتقا صنعت نساجی وارد عرصه شده است و با بخش های علمی ٬ صنعتی و بازرگانی سعی دارد با فراهم آوردن امکانات لازم شرایط بهتری را برای قشر های مختلف از جمله دانشجویان ٬ اساتید و صنعت گران و فعالین اقتصادی بوجود آورد.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by wp-copyrightpro.com