استفاده از الیاف فازی در نسل جدید موشکهای ناسا

استفاده از الیاف فازی در نسل جدید موشکهای ناسا

استفاده از الیاف فازی در نسل جدید موشکهای ناسا

دانشمندان در US-based materials در همکاری با ناسا الیاف فازی نواری شکل سیلیکون کاربید SiC را برای موتور های نسل بعدی موشک ها توسعه داده اند .سیلیکون کاربید برای تقویت کامپوزیت سرامیک که در برنامه های فضایی کاربرد دارد استفاده می شود اما این مواد تا به الان شکننده بوده و در معرض اکسیژن ترک می خورند.
30-3-2017-fuzzyfibres-image1-body
با توجه به این موضوع پالیکال آجایان از دانشگاه رایس و همکارانش نانو لوله های سیلیکون کاربید و نانو سیم های جاسازی شده در سطح الیاف سیلیکون کاربید ناسا برای ایجاد اتصال های بهم پیوسته و بسیار قوی توسط الیاف درهم تنیده توسعه داده اند.به گفته پژوهشگران این راهکار نه تنها از ترک خوردگی کامپوزیت جلوگیری می کند بلکه از ترکیب اکسیژن با الیاف و تغییرات شیمیایی نیز ممانعت به عمل می آورد.
پژوهشگران الیاف فازی را در اولین حمام سیلیکون کاربید با کاتالیست آهن رشد دادند.آنها سپس با استفاده از آب و کمک به رسوب بخار شیمیایی، نانولوله های کربنی را برای توسعه الگو محصول نهایی مستقیما بروی سطح الیاف ایجاد می کنند.0403_FUZZY-3-WEB-vimv20
این الیاف پس از این مرحله در نانو پودر سیلیکون در دمای بالا حرارت داده تا نانولوله های کربنی به الیاف فازی سیلیکون کاربید تبدیل شوند.پژوهشگران امیدوارند الیاف فازی ارتقا یافته قوی تر ، سبک تر و در برابر حرارت نسبت به الیاف سیلیکون کاربید مقاومتر باشند.
0403_FUZZY-4-rn-2e2i0fm
الیاف سیلیکون کاربید در حال حاضردر دمای۱۶۰۰ درجه سانتیگراد پایدار است. بنابر این به گفته چاندرا تیواری عضو فوق دکتری دانشگاه رایس انتظار می رود با این روش قدرت و مقاومت الیاف فازی بسیار بسیار بیشتر گردد.

Post source : http://pubs.acs.org/doi/pdf/10.1021/acsami.7b01378

درباره نویسنده

مدیر

وبسایت Textile DB با هدف ارتقا صنعت نساجی وارد عرصه شده است و با بخش های علمی ٬ صنعتی و بازرگانی سعی دارد با فراهم آوردن امکانات لازم شرایط بهتری را برای قشر های مختلف از جمله دانشجویان ٬ اساتید و صنعت گران و فعالین اقتصادی بوجود آورد.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by wp-copyrightpro.com