عوامل ساختاری و شیمیایی زرد شدن الیاف

عوامل ساختاری و شیمیایی زرد شدن الیاف

عوامل ساختاری و شیمیایی زرد شدن الیاف

 

مقدمه
زرد شدن پارچه ، تغییر رنگ پارچه تولید شده است که در طی فرآیند تولید ، پردازش ، منسوجات مورد استفاده قرار گرفته شده و انبار شده رخ می دهد. زرد شدگی الیاف و پارچه یکی از رایج ترین مشکلات کیفیتی است که در الیاف طبیعی و مصنوعی رخ می دهد.در تولیدات معمولا حدود ۲۰٪ از پارچه بطور کامل سفید می شوند.
زرد شدن بیشتر در زمینه های سفید رخ می دهد با این حال بخش های تیره در پارچه چاپ شده را نیز می تواند تحت تاثیر قرار دهد.بنابراین لازم است اتفاقات شیمیایی که باعث زرد شدن می شود ، علل مختلف آن و اقدامات پیشگیرانه را نیز بدانیم.
در این نوشتار علل مختلف زرد شدن مانند کهنه بودن (پیری)الیاف ، زردی ناشی از آلاینده های گازی موجود در جو ،زردی حاصل از مواد تعاونی مصرفی در طول پروسه رنگرزی و تکمیل ، انبار داری بد کالا مورد مطالعه قرار گرفته است.

چرا لباس های سفید به زردی گرایش پیدا می کنند ؟
بطور کلی یک ماده زمانی سفید بنظر می رسد که سه نور قرمز آبی و سبز را منعکس کند. در موارد مورد استفاده به دلیل عواملی محیطی و بهره از «الیاف پیر» یا کهنه ، نور آبی جذب و نور سبز و قرمز منعکس می شود. و طبق تئوری زمانی جسمی سفید به نظر می رسد که نور قرمز ، سبز ،آبی را منعکس نماید.
AdditiveColor.svg
از  اینرو با جذب نور آبی و انعکاس ترکیب قرمز و سبز نور زرد را بدست می دهد به همین دلیل لباس سفید گرایش به زردی پیدا می کند.

دلیل زردی :

۱. پیری الیاف
کهنه بودن الیاف یکی از دلایل اصلی زرد شدن است.که از عوامل پیری می توان به تاثیرات محیطی اشاره کرد.قرار گرفتن الیاف در معرض مدام نور آفتاب منجر به تخریب آن می شود که این اتفاق الیافی همچون پنبه ، ویسکور و کتان را تحت تاثیر قرار میدهد.در فرآیند تخریب ، شکستگی باند در ساختار پلیمری الیاف اتفاق می افتد و منجر به از دست دادن قدرت لیف و رنگ آن می شود.
معمولا الیاف طبیعی مانند پنبه منشا رنگ زرد دارند که در اثر اکسیداسیون زردی آن کاهش می یابد و از سوی دیگر الیاف بشر ساخت مانند نایلون ، اسپندکس و پلی استر بیشتر مستعد زرد شدن هستند.
بنابر این ما می توانیم با انباری داری مناسب از پیری الیاف جلوگیری کنیم و بدنبال آن از قرار گرفتن الیاف در معرض نور مستقیم خورشید و رطوبت بالا اجتناب کنیم.

۲. آلاینده های محیط زیست :
از آلاینده محیطی ، آلودگی های جوی نقش مهمی را ایفا می کنند. آلاینده های زیست محیطی مختلف ازن ، SOX، NOX و … هستند.

۲.۱ زردی توسط ازن
ازن مولکول سه اتمی اکسیژن است که عامل قوی اکسید کنند محسوب می شود.

۲.۱.۱ فرمول ازن
ازن یکی از آلاینده های اصلی است که بطور طبیعی در جو یافت می شود.علاوه بر این ، ازن توسط ترکیب اثر نور خورشید ، اکسید نتیروژن و اکسیژن تولید می شود.
Ozone Formation
تحت اشعه ماوراء بنفش خورشید با طول موج کوتاه (<420 نانومتر)، دی اکسید نیتروژن تحت فرآیند فوتولیز قرار می گیرد تا اکسید نیتروژن و اکسیژن اتمی تولید کند.این اکسیژن اتمی با اکسیژن مولکولی ترکیب می شود تا مولکول اوزون تشکیل شود. باز هم این ازن با اکسید نیتریک واکنش می دهد تا اکسیژن مولکولی و دی اکسید نیتروژن تولید کند و این چرخه همچنان ادامه دارد.

۲.۱.۲ زرد شدگی دنیم ( جین)……

درادامه این نوشتار با نرم کن های ضد ازن ، مکانیزم های تخریب ، عوامل موثر بر جلوگیری زرد شدگی ، تاثیر سفید کننده ها و BHT ها و راه حل های آنها آشنا خواهید شد.

این نوشتار برای نخستین بار به زبان فارسی برگردانده شده و در بخش«مطالب ویژه» وبسایت قرار گرفته است ، برای دریافت این متن کاملا کاربردی فقط و فقط از طریق تلگرام با شماره زیر در تماس باشید.

تعداد صفحات : ۶ صفحه
فرمت فایل : PDF
مبلغ کامل این پژوهش : ۸,۰۰۰ تومان
شماره تماس جهت دریافت متن کامل : ۰۹۳۳۹۰۶۸۷۲۰

 

درباره نویسنده

مدیر

وبسایت Textile DB با هدف ارتقا صنعت نساجی وارد عرصه شده است و با بخش های علمی ٬ صنعتی و بازرگانی سعی دارد با فراهم آوردن امکانات لازم شرایط بهتری را برای قشر های مختلف از جمله دانشجویان ٬ اساتید و صنعت گران و فعالین اقتصادی بوجود آورد.

مطالب مرتبط

4 نظر

 1. سهرابی

  سلام.از مطلب این قسمت بسیار استفاده بردم.فقط اینکه رفرنس سوم شما را نتوانستم پیدا کنم. امکانش هست برام ایمیل کنید؟
  و اینکه آیا تمامی این مطالب فقط از این سه رفرنس بودند؟خواستم رفرنس هارو پیدا کنم و مطالبو بخونم و در پایان نامم استفاده کنم.

  پاسخ
  1. مدیر
   مدیر

   سلام
   این مطلب از نوشتاری ترجمه شده است که نویسنده از سه منبع زیر برای گردآوری مطلب خود استفاده کرده است. به رفرنس سوم دسترسی نداریم.

   پاسخ
 2. زهرا

  سلام وقت بخیر. از همه عزیزانی که این سایت جامع و کامل و پر از محتواهای علمی و کاربردی را تقبل زحمت نموده و تهیه نموده اند بسیار سپاسگزارم. موفق باشید اجرتان با پروردگار دانایی

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by wp-copyrightpro.com