فیلترهای جدید و حذف ۹۹ درصدی سموم فلزات از آب

فیلترهای جدید و حذف ۹۹ درصدی سموم فلزات از آب

فیلترهای جدید و حذف ۹۹ درصدی سموم فلزات از آب

فیلترهای نانو لوله های کربنی توسعه یافته جدید می تواند سموم ناشی از فلزات سنگین را از آب حذف کند و دارای توان بالقوه ایی برای بهبود آب در کشورهای در حال توسعه است.
به گفته محققان در موسسه تحقیقات ایمنی انرژی در دانشگاه Swansea با همکاری با محققان در دانشگاه رایس : نانو لوله های کربنی جاگذاری شده در یک دسته از الیاف کوارتز توانایی حذف سموم حاصل از فلزات سنگین از آب را دارند.
فیلترهای تولید شده در آزمایشگاه پروفسور آندرو آر.بارون توسط Perry Alagappan ،جذب بیش از ۹۹ درصد فلزات از نمونه های حاوی کادمیوم، کبالت، مس، جیوه، نیکل و سرب را داراست. پس از اشباع ،فیلترها را می توان با مواد شیمیایی خانگی و سرکه شسته و مجددا استفاده کرد.

فیلتر های نانو
فیلتر های نانو

پژوهشگران محاسبه کرده اند که یک گرم از این ماده می تواند ۸۳۰۰۰لیتر آب آلوده را تا رسیدن به استانداردهای سازمان بهداشت جهانی ، که برای تامین نیازهای روزانه ۱۱۰۰۰ نفر کافیست ، را تصفیه کند.تجزیه و تحلیل های آزمایشگاهی در گزارش های علمی مجله نیچر چاپ شده است.این فیلتر ها شامل نانو لوله های کربنی هستند که بر روی الیاف کوارتز رشد یافته اند.
آزمایشات آزمایشگاهی نشان داده است که فیلترهای رشد داده شده از آن(epoxidised carbon nanotube(SENT توانستند در مدت کمتر از یک دقیقه پنج لیتر آب را درمان کنند و در ۹۰ ثانیه تجدید شوند. ادعا شده است که این ماده تقریبا ۱۰۰ درصد از ظرفیت خود را برای فیلتر کردن آب تا ۷۰ لیتر در هر ۱۰۰ گرم SENT حفظ کرده است، پس از آن فلزات موجود می توانند برای استفاده مجدد از آنها استخراج شوند یا برای دفع زباله ها به جامد تبدیل شوند.

Post source : https://www.nature.com

درباره نویسنده

مدیر

وبسایت Textile DB با هدف ارتقا صنعت نساجی وارد عرصه شده است و با بخش های علمی ٬ صنعتی و بازرگانی سعی دارد با فراهم آوردن امکانات لازم شرایط بهتری را برای قشر های مختلف از جمله دانشجویان ٬ اساتید و صنعت گران و فعالین اقتصادی بوجود آورد.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by wp-copyrightpro.com