نخ های الکترونیکی با آب نمک

نخ های الکترونیکی با آب نمک

نخ های الکترونیکی با آب نمک

دالاس – گروهی از محققان بین المللی مستقر در دانشگاه تگزاس در دالاس و دانشگاه هانیانگ در کره جنوبی یک نخ دارای انرژی را توسعه داده اند که گفته می شود تا ۱۰۰ برابر قدرت الکتریکی آن در هر میلیگرم وزن در مقایسه با مواد مشابه بیشتر است.فن آوری اختراع شده بنام- Twistron – نانولوله های کربنی دارای هدایت الکتریکی را به هم متصل می کند که در اطراف یک نخ ریسیده می شود تا بار الکتریکی را به طور مساوی توزیع کند.نخ باید در یک الکترولیت مانند آب نمک غوطه ور شود، تا با الکتریسیته ساکن واکنش نشان دهد. محققان در موسسه نانو تک NanoTech می گویند : اساسا این نخ ها ابر خازن ها هستند.
در خازن های معمولی شما از یک منبع انرژی مثل باتری برای تامین انرژی خانز استفاده می کنید اما در مورد Twistron بدون نیاز به منبع انرژی خارجی یا ولتاژ ،شما کافیست نخ نانولوله های کربنی را به یک حمام الکترولیتی وارد کنید تا نخ ها توسط خود الکترولیت شارژ شوند .
محققان می گویند که فقط ۳۱ میکروگرم نخ Twistron می تواند به اندازه کافی برق تولید کند تا دو کیلوبایت اطلاعات را هر ۱۰ ثانیه در هر ۱۰۰ متر ارسال کند.
در نمایشی پژوهشگران برای نشان دادن قابلیت این نخ ها ؛ بخشی از نخ را (به طول ۱۰ سانتی متر) در آب اقیانوس کره جنوبی قرار دادند و سر دیگر را به بالونی و یک سینکر متصل کردند با هر موج اقیانوس، آب نمک، موجب افزایش جریان الکتریسیته از طریق نخ شد. نخ های Twistron می تواند در سنسورهای تنفسی پوشیدنی ، ژنراتورهایی که نیروی خود را از اقیانوس ها دریافت می کنند بکار برده شود.

Post source : https://www.utexas.edu/

درباره نویسنده

مدیر

وبسایت Textile DB با هدف ارتقا صنعت نساجی وارد عرصه شده است و با بخش های علمی ٬ صنعتی و بازرگانی سعی دارد با فراهم آوردن امکانات لازم شرایط بهتری را برای قشر های مختلف از جمله دانشجویان ٬ اساتید و صنعت گران و فعالین اقتصادی بوجود آورد.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by wp-copyrightpro.com