ساخت باتری با نخ

ساخت باتری با نخ

ساخت باتری با نخ

محققان در پکن چین یک نوع باتری بر پایه ی نخ که انعطاف پذیر و قابل شارژ شدن هستند را تولید کرده اند، که بر روی ماشین آلات صنعتی بافندگی تولید می شوند. محققان می گویند این ها می توانند جایگزین مناسبی برای باتری های متداول و سخت که قبلا بودند، باشند. باتری های نساجی از یک جفت نخ های فولاد ضد زنگ و الکترود هایی که دارای یک آند روی و یک کاتد هیدروکسید است که با یک الکترولیت بر پایه ی ژل پلی وینیل کوتینگ شده است. فولاد ضدزنگ ۳۱۶ L در درجه حرارت بالا ریسیده شده تا به فرم فیلامنت هایی در سایز میکرون تبدیل شود، که الیاف پیوسته بسیار رسانا هستند. محققان می گویند این نخ ها انعطاف پذیری بیشتری نسبت به نخ های پنبه دارند، ظرفیت این باتری ویژه ۵mAh cm⁻ᵌ می باشد، با تراکم انرژی ۰.۱۲mWh cm⁻² و ۸mWh cmˉᵌ، محققان می گویند این مقادیر همراه با تراکم قدرت ۳۲.۷mW cm⁻² و ۲.۲W cm⁻ᵌ خیلی بیشتر از سایر باتری ها می باشد.
Webp.net-resizeimage-16
در آزمون های مختلف تغییر شکل (دفرمه شدن)، از جمله خمش در دمای ۹۵ درجه و چرخش در دمای ۳۶۰ درجه، ظرفیت های آن به مقدار زیادی تغییر نمی کند. محققان اذعان می کنند که بعد از ۱۰۰۰ بار سیکل ظرفیت ها تا ۲۰% در خمش و تا ۳۰% در چرخش کاهش پیدا می کند که منجر به دفرمه شدن و شکاف در الکترودها می شود.
محققان ادعا می کنند که باتری های نساجی به راحتی با بافندگی تولید می شوند و با موفقیت به عنوان باتری مودم آزمایش می شوند که می تواند سایر تجهیزات را شارژ کند و به عنوان یک مانیتور پالس عمل کند.
محققان در حال حاضر منتظر ثبت اختراع پس از اطلاعات منتشر شده در ACS می باشند.

Post source : http://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/acsnano.7b03322

درباره نویسنده

مدیر

وبسایت Textile DB با هدف ارتقا صنعت نساجی وارد عرصه شده است و با بخش های علمی ٬ صنعتی و بازرگانی سعی دارد با فراهم آوردن امکانات لازم شرایط بهتری را برای قشر های مختلف از جمله دانشجویان ٬ اساتید و صنعت گران و فعالین اقتصادی بوجود آورد.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by wp-copyrightpro.com