ثبات نوری منسوجات:عوامل موثر بر کنترل و اندازه گیری آن

ثبات نوری منسوجات:عوامل موثر بر کنترل و اندازه گیری آن

ثبات نوری منسوجات:عوامل موثر بر کنترل و اندازه گیری آن

 

۱.مقدمه
ثبات نوری رنگها و رنگدانه ها به اثر حرارت خورشید و انرژی نور وابسته است.

طیف الکترومغناطیسی خورشید شامل امواج گاما تا رادیو است که از آن، تابش اعمال شده از UV به IR به سطح زمین می رسد.اشعه ماوراء بنفش مخصوصا دارای انرژی زیادی است که باعث می شود که ثبات رنگ کاهش یابد. اشعه ماوراء بنفش می تواند به UV-A، UV-B و UV-C تقسیم شود.

اشعه UV-A دارای طول موج طولانی ۳۲۰-۴۰۰ نانومتر است که توسط اتمسفر جوی جذب نمی شود و پایداری رنگها و رنگدانه ها به اثر انرژی این طول موج وابسته است.اشعه UV-B دارای طول موج متوسط ​​۲۸۰-۳۲۰ نانومتر است که تا حدودی جذب می شود و UV-C دارای طول موج کوتاه ۱۰۰ تا ۲۸۰ نانومتر است که کاملا جذب می شود.

Untitled9از آنجا که UV-A و UV-B به وسیله ازن در جو جذب نمی شوند، به سطح زمین با انرژی فوتونی ۳۱۵-۴۰۰ (kj / mol) می رسد که از انرژی پیوند یگانه کربن تا کربن با انرژی ۳۳۵ (kj / mol ) بیشتر بوده بنابراین منجر به محو شدن رنگها و رنگدانه ها یا به اصطلاح رنگ پریدگی می شود.

  1. مکانیزم رنگ پریدگی

هنگامی که نور UV به رنگها و رنگدانه ها برخورد می کند، فوتون های UV با دارا بودن انرژی برانگیخته زیاد  الکترون رنگزا را از حالت پایه به حالت برانگیخته تحریک می کنند. رنگ در حالت برانگیته بسیار واکنش پذیر و ناپایدار است و تمایل دارد به حالت پایه ایی خود بازگردد.در این حالت اکسیژن سه گانه جو با رنگ ها واکنش می دهد تا اکسیژن یکپارچه را تشکیل دهد.  در حضور نور مرئی، مولکول های رنگ خروجی با اکسیژن اتمسفری واکنش نشان می دهند تا تشکیل رادیکال سوپر اکسید را ایجاد کنند. اکسیژن واحد و رادیکال سوپر اکسید تشکیل شده بسیار واکنش پذیر بوده و قادر به از بین بردن رنگزا است. از اینرو مولکولهای رنگ خروجی تحت فرآیندهای مختلفی قرار می گیرند که منجر به محو شدن آن می شوند. فرایندها عبارتند از:

Untitled5
در ادامه نوشتار با مکانیزم ها و عوامل موثر بر رنگ پریدگی همانند فرایندهای اکسیداسیون و احیا ، عمق رنگ ، انتخاب رنگزا، اقدامات تکمیلی ، مواد افزودنی و …. به همراه فرمول ها و عکس های بیشتر آشنا خواهید شد .
این نوشتار برای نخستین بار به زبان فارسی برگردانده شده و در بخش«مطالب ویژه» وبسایت قرار گرفته است ، برای دریافت این متن کاملا کاربردی فقط و فقط از طریق تلگرام با شماره زیر در تماس باشید.

تعداد صفحات : ۸ صفحه
فرمت فایل : PDF
مبلغ کامل این پژوهش : ۱۵,۰۰۰ تومان
شماره تماس جهت دریافت متن کامل : ۰۹۳۳۹۰۶۸۷۲۰

درباره نویسنده

مدیر

وبسایت Textile DB با هدف ارتقا صنعت نساجی وارد عرصه شده است و با بخش های علمی ٬ صنعتی و بازرگانی سعی دارد با فراهم آوردن امکانات لازم شرایط بهتری را برای قشر های مختلف از جمله دانشجویان ٬ اساتید و صنعت گران و فعالین اقتصادی بوجود آورد.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by wp-copyrightpro.com