درمان زردی کودکان با لباس خواب

درمان زردی کودکان با لباس خواب

درمان زردی کودکان با لباس خواب

نوزادان به طور طبیعی نسبت به زردی حساس ترند.بیلی روبین * سمی شیمیایی است که پوست را زرد می کند(رنگ زرد نوزادان به علت تجمع رنگدانه‌های محلول در چربی (بیلی روبین) در پوست است).این موضوع به این علت است که متابولیسم نوزادان بسیار ضعیف و انعطاف ناپذیر است و کبد نمی تواند خود را از شر این سموم خلاص کند.اگرچه زردی با نور درمانی ، قابل رفع است اما این لازمه اینست که کودک در انکوباتور بخوابد و از چشم بند استفاده کند که این موارد ضمن دور بودن نوزاد از مادر برای او راحت نیست.اما منسوجات نوین می تواند نور درمانی را برای نوزادان در آغوش مادر فراهم کند.
ایجاد بیلی روبین و شروع زردی عواقبی بیش از پوست زرد دارد. اگر سم به مقدار مشخصی تجمع پیدا کند، آسیب رنگدانه زرد می تواند مغز را در یک وضعیت جدیتر به نام کرانتیروس آسیب بزند، که می تواند باعث ایجاد مواردی مانند فلج مغزی و کاهش شنوایی شود.این کار را می توان با درمان هایی انجام داد که نور را در شدت ۳۰ میکرووات در هر سانتی متر مربع در طیف آبی اعمال می کند. این فرآیند بیلیروبین را تبدیل به یک فرم محلول تر می کند که اندام های زیر توسعه یافته نوزاد پس از آن قادر به دفع آن از بدن است.این درمان در داخل انکوباتور صورت می گیرد، جایی که کودک باید با چشم بند، برهنه و دور از دسترسی مادر باشد.
illuminated-pyjamas-2 (1)
اما مواد جدیدی که در آزمایشگاههای علوم و تکنولوژی مواد فدرال سوئیس (EMPA) ایجاد شده است، می توانند نوزادان را به این منسوجات جهت درمان بسپارند و تا در آغوش مادرشان گرم و آرام باشند.
دانشمندان با استفاده از الیاف نوری که به باتری های سبک متصل اند این منسوجات را ایجاد کرده اند. این الیاف نوری با قطر لیف های معمولی مورد استفاده در پارچه مطابقت دارند و فقط در زاویه راست قرار گرفته اند تا نور را به صورت یکنواخت بر روی پوست کودک وارد کنند، به این معنی که آنها به ماسک محافظ نیاز ندارند. این تیم می گوید که مواد حاصل می تواند به عنوان یک کیسه خواب و یا رو لباسی کار کند و چون فقط نور را به داخل می فرستد، استفاده از هیچ چشم بندی ضروری نخواهد بود.
illuminated-pyjamas-3 (1)
مایک کوندت، نویسنده اصلی این مطالعه می گوید: “پارچه های فوتونی قابل شستشو و قابل حمل هستند، که در این میان بررسی نحوه استفاده از یک مدل حرارتی برای پارچه های تنفس پذیر انجام شده است. “پارچه ساتن صاف است و به راحتی با لباس یک کودک معمولی مطابقت دارد.”
در فرم نمونه اولیه فعلی، این پارچه نور آبی را در مقادیر کمتر از ۳۰ میکرووات در هر سانتی متر مربع منتشر می کند، اما تیم می گوید که توسعه آن برای تولید تجاری نباید بیش از حد پیچیده باشد، زیرا افزایش شدت آن فقط به استفاده از LED های قوی تر نیاز دارد.

*بیلی‌روبین یکی از پیگمان‌های زردرنگ صفراوی است که از شکست و تجزیهٔ طبیعی هموگلوبین حاصل می‌شود و عامل رنگ زرد ادرار و رنگ قهوه‌ای مدفوع است.

درباره نویسنده

مدیر

وبسایت Textile DB با هدف ارتقا صنعت نساجی وارد عرصه شده است و با بخش های علمی ٬ صنعتی و بازرگانی سعی دارد با فراهم آوردن امکانات لازم شرایط بهتری را برای قشر های مختلف از جمله دانشجویان ٬ اساتید و صنعت گران و فعالین اقتصادی بوجود آورد.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by wp-copyrightpro.com