مانیتورینگ نوزادان با لباس های مجهز به حسگرهای گرافنی

مانیتورینگ نوزادان با لباس های مجهز به حسگرهای گرافنی

مانیتورینگ نوزادان با لباس های مجهز به حسگرهای گرافنی

دانشمندان دانشگاه سازکس یک روش جدید برای توسعه حسگرهایی با حساسیت بسیار بالا براساس مایع مبتنی بر گرافن که در پارچه بکار می رود و می تواند برای کنترل اطلاعات بایومتریک نوزادان با شرایط حساس بکار برده شود را توسعه داده اند.

نتایج تیم تحقیقاتی در مجله Nanoscale، توسط انجمن سلطنتی شیمی، مشخص کرده است که در این روش تحقیق ،با استفاده از گرافن در مخلوطی امتزاج ناپذیر از آب و روغن را در لوله هایی که به حرکت حساس بوده حسگرهایی را تولید کرده اند که به هنگام کشیده شدن می تواند حرکات را رصد کند.

به همین دلیل این تکنولوژی مقرون به صرفه بوده و می تواند به طور موثر بر علائم حیاتی نوزادان توسط گوشی های هوشمند نظارت کند.

متیو لارج  توضیح می دهد: “هنگامی که ذرات گرافن در اطراف قطرات مایع جمع شده اند، الکترون ها می توانند از یک ذره به ذره بعد انتقال یابند؛ به همین دلیل است که کل مایع حالت رسانا پیدا می کند. وقتی که ما سنسورهای را می کشیم ، قطره ها را فشرده و تغییر می دهیم؛ این موضوع ذرات گرافن را از هم جدا می کند و باعث می شود که الکترون ها در سراسر سیستم حرکت کنند.

فیزیکدانان از بنیاد بیل و ملیندا گیتس الهام گرفته اند تا مانیتور بهداشتی جدیدی برای نوزادان ایجاد کنند تا از فناوری های بهداشتی قابل پوشش بهره ببرند.

پروفسور آلن دالتون از دانشگاه علوم ریاضی و فیزیک توضیح می دهد : “ما یک سنسور را ایجاد کرده ایم که توانایی تشخیص زودهنگام علائم حیاتی مانند آپنه خواب یا آریتمی قلبی را دارد که مانیتورینگ آن با تجهیزات معمولی در خارج از محیط بیمارستان چالش برانگیز است. این دستگاه برای بدن مضذ نبوده و می تواند روند تنفسی و ضربان قلب کودک را بصورت بصری مانیتورینگ نماید و در نهایت ما لباسهایی مبتنی بر گرافن مایع داریم که می توان به کوک پوشانده و همه علائم حیاتی آن را بصورت بی سیم رصد نماییم . ما امیدواریم این ظرفیت تا دو الی ۴ سال آینده ایجاد گردد.”

تیم تحقیقاتی اذعان میدارد که این تکنولوژی می تواند در سایر صنایع استفاده شود. گروه تحقیقاتی در دانشگاه سازکس در حال حاضر به دنبال حامیان مالی برای تحقیق بیشتر برای توسعه این راه حل هستند. تا کنون تیم نمونه ای از این تکنولوژی را تولید کرده است.

درباره نویسنده

مدیر

وبسایت Textile DB با هدف ارتقا صنعت نساجی وارد عرصه شده است و با بخش های علمی ٬ صنعتی و بازرگانی سعی دارد با فراهم آوردن امکانات لازم شرایط بهتری را برای قشر های مختلف از جمله دانشجویان ٬ اساتید و صنعت گران و فعالین اقتصادی بوجود آورد.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by wp-copyrightpro.com