تولید آیروژل های فوق سبک از پنبه

تولید آیروژل های فوق سبک از پنبه

تولید آیروژل های فوق سبک از پنبه

سنگاپور – دانشمندان دانشگاه ملی سنگاپور یک روش تبدیل الیاف پنبه به آئروژل، که یک ماده فوق العاده سبک و چند منظوره است و قبلا از ضایعات کاغذ تولید میشد را  طراحی کرده اند.

محققان می گویند این روش جدید، تولید یک محصول برتر نسبت به تجسم های قبلی را به ارمغان آورده و در صورت تجاری بودن می تواند راه حل مقیاس پذیر برای بازیافت پارچه های دورانداختنی به یک برنامه کاربردی مفید بشود. روش تحقیق توسط تیم تحقیقاتی “سریع، ارزان و سبز” نامگذاری شده است. این aerogels پنبه را می توان در ظرف هشت ساعت ساخت. ۹ برابر سریعتر از اختراع آزمایشگاهی که قبلا توسعه یافته بود و حدود ۲۰ برابر سریعتر از فرایندهای تولید تجاری در حال حاضر.

Airgel یک ماده  فوق سبک متخلخل مصنوعی مشتق شده از ژل است که در آن مولکول مایع ژل با یک گاز جایگزین شده است. نتیجه یک جامد با تراکم بسیار کم  و هدایت حرارتی کم است. نام مستعار آن شامل دود یخ زده، دود جامد، هوا جامد، ابر جامد، دود آبی به علت ماهیت شفاف آن و نحوه اشباع نور در مواد است.  ایروژل یکی از مستحکم‌ترین مواد موجود روی زمین است و گفته می شود نوع استایرنی آن از هوا نیز سبک تر است.

CottonAerogels

استفاده از airgel به علت سطوح بالای جذب و سطح پایین هدایت حرارتی گستره وسیعی را در بر می گیرد. خواص منحصر به فرد airgel بسیار مناسب برای برنامه های کاربردی از جمله تمیز کردن نفت های نشت کرده ، محصولات مراقبت شخصی، عایق حرارتی و صدا است.

علیرغم قدمت آیروژا که به دهه ی  ۱۹۳۰ برمی گردد به علت هزینه تولید بالای آن، تجاری نشده است. به همین دلیل دانشمندان به دنبال روش های جدید تولید و مصرف انواع مختلف آیروژل ها  هستند. با کمک این تلاش جهانی، تیم سنگاپور  پیشگام در توسعه aerogels با استفاده از الیاف پنبه ایی است که در غیر این صورت مقصدشان  به سمت زباله است.

پروفسور هایی مین دوونگ گفت: “هر گلوله آئروژل پنبه می تواند تا ۱۶ برابر اندازه آن در ۴.۵ ثانیه گسترش یابد – بزرگتر و بیش از سه برابر سریع تر از اسفنج های موجود در سلولز – در حالی که تمامیت ساختاری خود را حفظ می کند. مورفولوژی منحصر به فرد از aerogels پنبه اجازه می دهد تا ظرفیت جذب بیشتری داشته باشد و در حالی که طبیعت فشرده آن باعث میشود مواد را سریعتر گسترش دهد تا فشار روی زخم، ایجاد شود. “

یافته ها در مجله علمی Colloids and Surfaces A منتشر شده است، و تیم تحقیقاتی در حال حاضر یک اختراع برای آیروژل های حاصل از پنبه را ثبت کرده و به دنبال شرکای صنعتی برای تجاری سازی این تکنولوژی است.

Post source : www.news.nus.edu.sg

درباره نویسنده

مدیر

وبسایت Textile DB با هدف ارتقا صنعت نساجی وارد عرصه شده است و با بخش های علمی ٬ صنعتی و بازرگانی سعی دارد با فراهم آوردن امکانات لازم شرایط بهتری را برای قشر های مختلف از جمله دانشجویان ٬ اساتید و صنعت گران و فعالین اقتصادی بوجود آورد.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by wp-copyrightpro.com