تغییر رنگ بانداژهای فشاری با الیاف هوشمند

تغییر رنگ بانداژهای فشاری با الیاف هوشمند

تغییر رنگ بانداژهای فشاری با الیاف هوشمند

هنگامی که یک شخص از یک بیماری مانند زخم های وریدی پا رنج می برد، آن اندام باید به یک باند فشرده سازی برای تحریک جریان خون بسته شود. با این وجود، بسیار مهم است که مقدار درستی فشار اعمال شود. الیاف باند جدید با رنگ های جدیدی طراحی شده اند تا اطمینان حاصل شود که مراقبین کار بانداژ آن را درست انجام می دهند.الیاف فوتونیک قابل کشش حساس به فشار در دانشگاه MIT و به رهبری استادیار Mathias Kolle ابداع شده است.

برای متحرک دیدن عکس بروی آن کلیک کنید
برای متحرک دیدن عکس بروی آن کلیک کنید

هر لیف تقریبا ۱۰ برابر قطر موی انسان است و توسط لایه های نازک از لاستیک شفاف در اطراف یک رشته فیلامنت الاستیک به وجود می آید تا یک ساختار مشابه jellyroll ایجاد شود.نور محیط به این ساختار فرو تابیده می شود و از طریق هر رابط بین لایه ها بازتاب می یابد.بسته به اینکه ضخامت این لایه ها در حال حاضر (که توسط چقدر لیف / کشش باند تعیین می شود)، نور بازتاب شده توسط رابط های ترکیبی خود را به عنوان رنگ های مختلف ظاهر می کنند- این به دلیل یک پدیده شناخته شده به عنوان تداخل نوری بوجود می آید.

برای متحرک دیدن عکس بروی آن کلیک کنید
برای متحرک دیدن عکس بروی آن کلیک کنید

کاربران از یک نمودار رنگی راهنمایی می گیرند تا ببینند آیا رنگ فعلی الیاف نشان دهنده بانداژ بیش از حد شل، خیلی تنگ و یا درست است.آنها می توانند در هر دو زمانی که ابتدا باند را می بندند و همچنین در طول زمان استفاده ،آن را بررسی کنند تا ببینند آیا نیاز به تنظیم دارد یا خیر.
در آزمایش تکنولوژی، گروهی از دانش آموزان، سه نوع باند را به پاهایشان بستند : آنها از یک باند ساده، یک باند با الیاف فوتونی و یک باند که در آن مستطیل های چاپی به صورت مربع زمانی که مقدار فشار درست را نشان می دهد استفاده کردند. گذوه پژوهشی در ایت آزمون متوجه شد که باند با الیاف MIT ساده ترین کاربرد فشار مطلوب را داشت.
محققان درحال حاضر روی افزایش سیستم تولید، که در حال حاضر پیچیده است و در نتیجه ی الیافهایی است که فقط چند اینچ طول دارند، کار می کنند.

درباره نویسنده

مدیر

وبسایت Textile DB با هدف ارتقا صنعت نساجی وارد عرصه شده است و با بخش های علمی ٬ صنعتی و بازرگانی سعی دارد با فراهم آوردن امکانات لازم شرایط بهتری را برای قشر های مختلف از جمله دانشجویان ٬ اساتید و صنعت گران و فعالین اقتصادی بوجود آورد.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by wp-copyrightpro.com