برداشت آب از هوا در مناطق خشک توسط نانوالیاف

برداشت آب از هوا در مناطق خشک توسط نانوالیاف

برداشت آب از هوا در مناطق خشک توسط نانوالیاف

محققان یک پارچه نانولیفی ابداع کرده اند که قابلیت برداشت آب آشامیدنی از هوا در مناطق خشک را فراهم می کند. به گزارش دیلی میل، یک پارچه نانولیفی به ساکنان مناطق خشک کمک می کند از هوا آب آشامیدنی بسازند.

یک دستگاه برداشت آب هوا که سبک است و با باتری کار می کند، قابلیت تولید ۱۰ گالن آب از هوا را در یک ساعت حتی در مناطق را خشک دارد. این پروژه به دانشگاه آرکان تعلق دارد و با استفاده از پلیمرهای «الکترو اسپین» آب را از هوا بیرون می کشد.

این پلیمرها در مقیاس نانو هستند و همچنین نسبت سطح به حجم در این پلیمرها بسیار بیشتر از این نسبت در غشاهای مورد استفاده در دستگاه های تقطیر آب است.شیوه معمول برداشت آب از هوا به وسیله مش های مه انجام می شود. این مش ها شامل ورقه ای مشبک از پلیتن است که بین دو قطب مثبت و منفی قرار دارد.

بخار آب روی الیاف کوچک متراکم می شود و وارد بطری های زیر این دستگاه می شود. این روش حتی در شرایط مرطوب نیز آب کمی تولید می کند.

اما شینگ چونگ جاش وانگ از دانشگاه ارکان دراوهایو و گروهش ماده جدیدی ابداع کرده اند که آب بیشتری از هوا برداشت می کند.

در سیستم جدید لیف های مقیاس نانو دور بخش هایی از گرافیت منبسط شده، می پیچیند تا سطحی وسیع برای تجمیع قطرات آب فراهم کنند. ازسوی دیگر گرافیت نیز سبب می شود هنگام فشردن یا گرم کردن مواد آب از آنها خارج شود.

به گفته وانگ دستگاه های برداشت آب با کمک این نانوالیاف می توانند روزانه تا۱۸۰ لیتر آب به ازای هر متر مربع تولید کنند.حال آنکه سیستم های تجاری که اکنون در مراکش به کار گرفته شده اند، روزانه فقط ۳۰ لیتر به ازای هر متر مربع تولید می کنند.

نانوالیاف علاوه بر استخراج آب از هوا گرد وغبار و باکتری را از آن جدا می کنند به عبارت دیگر آب قابل آشامیدن است.

درباره نویسنده

مدیر

وبسایت Textile DB با هدف ارتقا صنعت نساجی وارد عرصه شده است و با بخش های علمی ٬ صنعتی و بازرگانی سعی دارد با فراهم آوردن امکانات لازم شرایط بهتری را برای قشر های مختلف از جمله دانشجویان ٬ اساتید و صنعت گران و فعالین اقتصادی بوجود آورد.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by wp-copyrightpro.com